Prezydent RP zapowiedział zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego 

Zdjęcie: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział zwołanie w dniu 11 marca 2024 roku posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą w USA. Celem spotkania z członkami rady jest pokazanie jedności polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa.

Zaplanowane tematy rozmów z prezydentem USA

Polska delegacja uda się to Stanów Zjednoczonych w dniu 12 marca 2024 roku w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W czasie swojego wystąpienia Prezydent przekazał, że podczas rozmów z Prezydentem USA Joe Bidenem poruszone zostaną m.in. takie tematy jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie sojuszu – m.in. o Ukrainę – a także współpraca polsko–amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA. Ponadto omówiona zostanie obecna sytuacja w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Czym jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.

Przeczytaj także: Zapory elektroniczne na granicy z Białorusią >>

W jej skład wchodzą: Marszałkowie Sejmu i Senatu, Premier, Szefowie MSZ, MON i MSWiA, Minister Koordynator Służb Specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), Szefowie Kancelarii Prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje Prezydent, on też określa ich tematykę. 

Źródło: BBN