20 C
Warszawa
sobota, 19 kwietnia, 2025
- Reklama -

Nowy rodzaj służby w Straży Granicznej

Straż Graniczna ogłasza nabór do służby kontraktowej – to nowość w formacji. Kontrakty będą mogli zawierać zarówno byli funkcjonariusze, jak i osoby dotychczas niezwiązane ze służbą. Służbę kontraktową można podjąć w Podlaskim i Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej.

Jak wygląda proces naboru do służby kontraktowej?

Procedura przyjmowania osób chętnych do służby kontraktowej jest bardzo prosta. Oprócz złożenia dokumentów, w jej skład wchodzi rozmowa kwalifikacyjna połączona ze sprawdzianem wiedzy ogólnej, test sprawności fizycznej i badanie psychologiczne. Kandydaci będą też objęci postępowaniem sprawdzającym określonym w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Po komisji lekarskiej, która ustali ich zdolność fizyczną i psychiczną do służby, nowo przyjęci funkcjonariusze zostaną skierowani na kilkutygodniowe szkolenie podstawowe, by po nim podjąć już swoje obowiązki w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.

Do służby kontraktowej mogą zgłaszać się również byli funkcjonariusze Straży Granicznej. Kandydatów, którzy przed upływem roku od dnia zwolnienia ze służby w formacji złożą podanie o ponowne przyjęcie, obowiązuje jedynie rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska. Zostaną też poddani postępowaniu sprawdzającemu, jeśli ich poświadczenie bezpieczeństwa straciło ważność.

Takie samo postępowanie, poszerzone jedynie o badanie psychologiczne, przejdą byli funkcjonariusze, którzy zdecydują się na powrót do formacji po upływie roku, lecz nie później niż do 5 lat od dnia zwolnienia ze służby.

Przeczytaj także: Straż Graniczna podpisała umowę na modernizację bariery elektronicznej >>

O przyjęcie do służby kontraktowej mogą ubiegać się też osoby bez średniego wykształcenia, o ile posiadają specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub umiejętności potrzebne w Straży Granicznej.

Nowo przyjęci funkcjonariusze kontraktowi poniżej 26 roku życia i bez wysługi lat mogą liczyć na podstawowe uposażenie w wysokości około 6 tys. zł na rękę. Do tego dochodzi m.in. tzw. trzynastka, dodatek za wysługę oraz inne należności i świadczenia. W 2025 roku do służby kontraktowej w Podlaskim Oddziale SG przewidziano nabór do 350 osób, w Nadbużańskim Oddziale SG – do 100.

Funkcjonariusze kontraktowi będą ochraniać granicę

Głównym zadaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy będzie fizyczna ochrona granicy państwowej, w szczególności na odcinkach zagrożonych nielegalną migracją.

Funkcjonariusze kontraktowi będą również m.in. interweniowali w pododdziałach zwartych w sytuacji zbiorowego przekroczenia granicy państwowej, a także doprowadzali cudzoziemców do sądów i prokuratur. Kontrakty można zawierać na czas od 3 do 5 lat. Pierwszy rok w tej służbie jest jednocześnie okresem próbnym.

Źródło: Straż Graniczna

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Phishing największym cyberzagrożeniem

0
Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach,...

Polska drużyna zdobyła pierwsze miejsce w TIDE Hackathon 2025

0
Zespół Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, reprezentujący Polskę, zwyciężył w konkursie projektowo-programistycznym TIDE Hackathon 2025, organizowanym przez NATO - Allied Command Transformation (ACT). Polacy zwyciężyli w obszarze AI-Driven Video Generation prezentując autorskie narzędzie generujące video na bazie własnego pomysłu integracji kilku modeli i narzędzi sztucznej inteligencji. Jaki...

Spotkanie europejskiej sieci ENLETS

0
W dniach 8-10 kwietnia 2025 roku w Warszawie odbyło się spotkanie krajowych punktów kontaktowych Europejskiej Sieci ENLETS. Przedstawiciele służb porządku publicznego z całej Europy debatowali nad przyszłością technologii wspierających bezpieczeństwo wewnętrzne i współpracę operacyjną.  Wymiana dobrych praktyk w ramach sieci ENLETS Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestepczości...

Wydział Cybernetyki WAT na IN.SE.CON 2025

0
Podczas odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa IN.SE.CON 2025, Wydział Cybernetyki WAT zaprezentował swoje najnowsze rozwiązania. Wśród nich znalazły się gra wojenna symulująca planowanie obrony NATO w operacjach wielodomenowych oraz system AIDA – autonomicznych agentów AI, które w czasie rzeczywistym wykrywają i neutralizują...

Zatrucie funkcjonariuszy Centrum Szkolenia Straży Granicznej

0
Ponad 150 słuchaczy przebywających w Centrum Szkolenia Straży Granicznej 8 kwietnia zgłosiło kadrze kierowniczej objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Komendant Główny Straży Granicznej poinformował o zdarzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który na miejsce skierował Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego i sanepid. Życiu funkcjonariuszy nie zagraża niebezpieczeństwo. Wyniki badań...