Międzynarodowa operacja z udziałem CBZC

Grafika: EUROPOL

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wzięło udział w międzynarodowej operacji, której celem była likwidacja platform przeznaczonych do prowadzenia kampanii DdoS.

Operacja pk. „Wyłączenie zasilania”

W międzynarodowej operacji oprócz CBZC udział wzięły również jednostki ze Stanów Zjednoczonych Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości Europolu koordynowało działania w Europie za pośrednictwem swojej wspólnej grupy zadaniowej ds. zwalczania cyberprzestępczości (J-CAT)

W czasie operacji aresztowano dotychczas siedmiu administratorów platform w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a wobec użytkowników tych nielegalnych usług planowane są dalsze działania. Ponadto zlikwidowano około 50 największych na świecie platform stworzonych z myślą o prowadzeniu ataków DDoS wymierzonych w „krytyczną infrastrukturę online”.

DDoS

Usługi rozruchowe DDoS skutecznie obniżyły barierę wejścia na rynek cyberprzestępczości: za opłatą zaledwie 10 EUR każda osoba o niskich kwalifikacjach może przeprowadzić ataki DDoS jednym kliknięciem, blokując całe witryny i sieci w trybie offline. Szkody, jakie te ataki mogą wyrządzić ofiarom, mogą być znaczne, paraliżując przedsiębiorstwa finansowo i pozbawiając ludzi podstawowych usług oferowanych przez banki, instytucje rządowe i policję.

Przeczytaj także: ABC cyberbezpieczeństwa od NASK >>

DDoS-ing jest traktowany poważnie przez organy ścigania. Rozmiar wyrządzonych szkód nie ma znaczenia – na radarze organów ścigania znajdują się użytkownicy wszystkich poziomów, niezależnie od tego, czy jest to gracz wyrzucający konkurencję z gry wideo, czy haker wysokiego szczebla przeprowadzający ataki DDoS na cele komercyjne w celu uzyskania korzyści finansowych. W niektórych krajach ataki DDoS karane są więzieniem.

Źródło: EUROPOL