Członek ISIS deportowany z Polski

Zdjęcie: ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonali zatrzymania obywatela Tadżykistanu należącego do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. Na wniosek Szefa ABW  poszukiwanego na podstawie czerwonej noty Interpolu Tadżyka deportowano z Polski.

Zatrzymany walczył wcześniej na Bliskim Wschodzie

Tadżyk ukrywał się na terenie naszego kraju pod fałszywymi danymi. Ustalono, że od kilku lat był zaangażowany w działalność terrorystyczną. Był aktywny m.in. w rejonie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Mężczyzna powiązany był również z członkami organizacji Państwo Islamskie Prowincji Khorasan, wobec których prowadzone są śledztwa w związku z przygotowywaniem aktów terrorystycznych w kilku państwach europejskich. 

Wobec Tadżyka orzeczono zakaz wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw strefy Schengen przez okres 10 lat. Cudzoziemiec został wydalony lotem specjalnym w asyście funkcjonariuszy SG.

Czym jest ISIS?

ISIS to salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat ogłoszony w 2014 roku na terytorium państwowym Iraku i Syrii. Państwo Islamskie to nie tylko ugrupowanie, ale również dżihadystyczne quasi-państwo, którego celem jest ustanowienie hierokracji opartej na zasadach szariatu (prawa koranicznego) na wszystkich terytoriach zamieszkanych bądź rządzonych przez muzułmanów.

Przeczytaj także: Święto ABW! >>

W dniu 29 czerwca 2014 roku ugrupowanie proklamowało na ziemiach okupowanych powstanie kalifatu pod nazwą Państwo Islamskie. Terroryści z grup zrzeszonych w ramach Państwa Islamskiego odpowiadają za serie krwawych zamachów na całym świecie m.in. w Europie, Azji i w Afryce.