Kompleksowy System Symulacji Pola Walki

Zdjęcie: DGRSZ

Na poligonie w Drawsku Pomorskim oficjalnie uruchomiono Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. W czasie uroczystości sprawdzono w praktycznym działaniu Kompleksowy System Symulacji Pola Walki GAMER (KSSPW).

Czym jest Kompleksowy System Symulacji Pola Walki?

System Symulacji Laserowej GAMER trafia do polskich Sił Zbrojnych, na podstawie kontraktu podpisanego 7 września 2021 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia a szwedzką firmą SAAB.

Kompleksowy System Symulacji Pola Walki (KSSPW) znajduje się na terenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku, zaś w Żaganiu, Orzyszu, Wędrzynie i Nowej Dębie żołnierze wykorzystują Laserowe Symulatory Strzelań (LSS).

Dzięki zastosowaniu KSSPW ćwiczenia z wojskami przeprowadzane są z maksymalnym odzwierciedleniem realizmu podczas działań. System pozwala na włączenie do ćwiczenia zarówno piechoty z uwzględnieniem broni indywidualnej żołnierza, jak i pojazdów wraz z bronią pokładową będącą na wyposażeniu wojsk lądowych w sile brygady.

Przeczytaj także: Nowe urządzenie do wykrywania zatopionych materiałów niebezpiecznych >>

System ten sprawdza w czasie rzeczywistym działanie na polu walki nie tylko żołnierza/pojazdu, ale również pododdziału. KSSPW odzwierciedla pancerz uzbrojonego pojazdu oraz uwzględnia balistykę stosowanej amunicji podczas prowadzenia ostrzału.

Dodatkowo system zapewnia przeanalizowanie przeprowadzonego ćwiczenia i wyciągnięcie wniosków zaraz po ćwiczeniu, co stanowi rewolucyjne rozwiązanie w szkoleniu żołnierzy.

Źródło: DGRSZ