Próby wyłudzenia kodów do wpłat wysyłanych z mediów społecznościowych

Grafika: Adobe Stock

W ostatnim czasie zaobserwowano wzmożoną aktywność cyberprzestępstw polegających na kradzieży kont w mediach społecznościowych oraz wysyłaniu próśb o wpłatę wysłaną przez konto w mediach społecznościowych. Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji ostrzegają przed nieostrożnym klikaniem w podejrzane linki.

Jak oszuści kradną nasze konta w mediach społecznościowych?

Przykładem działania cyberprzestępców może być historia opisana poniżej.

Klientka banku przeczytała mocno intrygujący post w mediach społecznościowych. Od razu chciała wiedzieć, jak i czy może pomóc. Chciała poznać szczegóły zawarte w linku. Po kliknięciu musiała się ponownie zalogować do konta na mediach społecznościowych, bo nagranie było tylko dla osób pełnoletnich.

Przeczytaj także: Międzynarodowe szkolenie z zakresu cyberprzestępczości >>

Ofiara, zmanipulowana przez oszusta loguje się ponownie na swoim profilu, mimo że już jest zalogowana. W ten sposób ujawnia swój login i hasło do profilu. Oszust podszywa się pod nią wysyłając prośbę o kod do wpłaty do innych znajomych wymienionych w profilu.

Działając w ten sposób oszuści wykorzystują nieuwagę nas samych, oraz naszych znajomych. Zazwyczaj, zanim dana osoba zda sobie sprawę, iż ma do czynienia z oszustem jest już za późno.

Źródło: CBZC