Akcja rosyjskich służb wymierzona w Polskę

Grafika: RCB

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa służby specjalne Rosji i Białorusi prowadzą wspólną akcję dezinformacyjną wymierzoną w Polskę. Obie służby chcą w ten sposób wykreować wizerunek Polski jako agresywnego i ofensywnie nastawionego państwa, które podsyca konflikt w Ukrainie i stoi na przeszkodzie do zawarcia pokoju.

Rosyjskie służby wykorzystują strajk polskich rolników

W komunikacie opublikowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa czytamy że jednym z wykorzystywanych przez rosyjskie media tematów są ostatnie strajki rolników, w tym także zorganizowany we wtorek w Warszawie „Marszu Gwiaździstego”.

Rosyjski aparat dezinformujący zgodnie z przypuszczeniami wykorzystuje trwający w Warszawie protest rolników do uwiarygodniania swoich narracji jednocześnie starając się ukazać protesty jako wydarzenie o antyukraińskim charakterze.

Przeczytaj także: Zapory elektroniczne na granicy z Białorusią >>

W ramach tworzonych komentarzy rosyjska propaganda łączy protesty rolników z narracją o trwających w całej UE protestach, których celem jest uniemożliwienie sprowadzania do UE produkcji rolnej z Ukrainy.

Ponadto w wizji rzeczywistości kreowanej przez rosyjskie służby Polacy mają powszechnie sprzeciwiać się dalszemu wsparciu okazywanemu przez Warszawę Kijowowi i rzekomo przejawiać coraz silniejsze nastroje prorosyjskie.

Źródło: RCB