Płatności internetowe stają się coraz bardziej popularne. Metod płatności jest bardzo dużo, począwszy od tradycyjnych przelewów bankowych, kart płatniczych, e-portfeli, po stworzone do tego serwisy płatnicze. NASK, CSIRT KNF i CBZC przygotowały zestaw porad mających na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa w czasie wykonywania transakcji internetowych.
Z raportu „E-commerce w Polsce 2022” wynika, że odsetek internautów, którzy deklarują kupowanie online, wynosi obecnie 77%, przy czym zdecydowanie więcej osób dokonuje zakupów na stronach polskich (75%) niż zagranicznych (32%).
Czym są serwisy płatnicze?
Serwisy płatnicze, znane również jako bramki płatności elektronicznych, to narzędzia umożliwiające dokonywanie płatności online. Są ogromnym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, które chcą kupować produkty i usługi za pośrednictwem sieci. Pozwalają na wygodne dokonywanie transakcji online, bez konieczności korzystania z tradycyjnych form płatności, takich jak gotówka.
Bramka płatności to system, który pozwala na szybkie przelewy online — płatności za zakupy w sklepach internetowych, opłaty za faktury, rezerwację biletów, noclegów i wiele innych usług.
Serwisy płatnicze są oferowane przez wyspecjalizowanych dostawców usług finansowych (operatorów płatności (z ang. Payment Service Provider). Do najpopularniejszych w Polsce należą PayU, Przelewy24/Dotpay.
Jak bezpiecznie używać serwisów płatniczych?
Jednym z największych zagrożeń, jakie wiążą się z płatnościami internetowymi, jest natrafienie na fałszywe bramki płatności, które są podstawiane przez cyberprzestępców. Jeśli wprowadzimy w nich swoje dane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przestępcy przechwycą nasze dane logowania, a co za tym idzie – wykradną nasze środki finansowe.
Aby tego uniknąć, zawsze należy weryfikować adres strony internetowej, na jakiej jesteśmy. Jeśli zawiera jakiekolwiek błędy, literówki, znaki specjalne lub litery z innego alfabetu (np. cyrylicy) – zrezygnować z płatności.
Przeczytaj także: Odporni na dezinformację >>
Innym zagrożeniem związanym z płatnościami elektronicznymi jest zainfekowany sprzęt, z którego dokonujemy płatności. Do takiej infekcji może dojść np. na skutek instalacji oprogramowania z niezaufanych źródeł.
Może to prowadzić do kradzieży naszych danych osobowych, w tym także danych logowania. Żeby tego uniknąć, należy pamiętać o podstawowych zasadach cyberhigieny – nie należy klikać w linki ani wiadomości, co do których nie masz pewności, co zawierają i od kogo pochodzą, nie należy też pobierać programów z nieznanych stron.
Źródło: Policja