DKWOC na Crossed Swords 2023

Grafika: DKWOC

Oficerowie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni biorą udział w organizowanym przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence ćwiczeniu zespołów Red Team. Ćwiczenie to jest wyjątkową okazją do szkolenia specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w prowadzaniu operacji ofensywnych w cyberprzestrzeni.

Crossed Swords

W tegorocznej edycji cyklicznego ćwiczenia pk. Crossed Swords bierze udział ponad 20 krajów.

Jego celem jest przetestowanie współpracy cybernetycznej państw członkowskich NATO i sprawdzenie łańcucha dowodzenia w stresującym, realistycznym środowisku.

Ćwiczenie odbywa się w fikcyjnej scenerii, w której przyjazny kraj Berylia toczy konflikt z wrogim sąsiadem wyspiarskim Crismonia. Uczestnicy mierzą się z zadaniami z zakresu testów penetracyjnych, automatyki przemysłowej, świadomości operacyjnej, informatyki śledczej, a także mają okazję przećwiczyć procedury kierowania operacjami ofensywnymi na stanowiskach dowódczych w CYBER HQ.

Przeczytaj także: DKWOC na szczycie NATO >>

W zadaniach uczestniczą również „łowcy zagrożeń” i specjaliści ds. kryminalistyki cyfrowej dostarczają zespołom informacje o zagrożeniach cybernetycznych i wskaźniki naruszeń. Informacje te pozwalają im podejmować krytyczne decyzje na poziomie taktycznym i operacyjnym.

Szefem sztabu Cross Swords 2023 jest oficer Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Źródło: DKWOC