Cyber ​​Range – Cyberbezpieczeństwo w praktyce

Zdjęcie: esdc.europa.eu

W dniach 21-23 marca w Warszawie odbyło się 3-dniowe szkolenie Cyber ​​Range – Cyberbezpieczeństwo w praktyce. Jest to specjalistyczny kurs skierowany na poziomy taktyczno-techniczne w powiązaniu ze strategicznymi celami Filaru 2 unijnej strategii cyberbezpieczeństwa na dekadę cyfrową.

Szkolenie zostało zorganizowane wspólnie przez Europejskie Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (ESDC) oraz Centrum Doskonałości Szkoleń w zakresie Cyberbezpieczeństwa CST CoE (Eksperckie Centrum Szkolenia Cybernetycznego).

Ogólnym celem kursu było podniesienie wiedzy i umiejętności praktycznych uczestników w zakresie zwiększania bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, za którą są odpowiedzialni. Uczestnicy uczyli się przeprowadzać testy penetracyjne w celu zidentyfikowania potencjalnych słabych punktów i słabych punktów, aby ostatecznie uzyskać bezpośredni dostęp do docelowych zasobów.

W ten sposób dowiedzieli się o dostępnych narzędziach cyberbezpieczeństwa i o tym, jak można je wykorzystać w trzech różnych scenariuszach działających w środowisku Cyber ​​Range. Scenariusz szkolenia przedstawił i umożliwił testowanie maszyn wirtualnych i sieci w Reconnaissance, Exploitation, Wi-fi-Hacking, Web Pentesting.

Uczestnikami szkolenia byli pracownicy cywilni i wojskowi – urzędnicy średniego szczebla, inżynierowie i technicy – ​​z państw członkowskich oraz instytucji, organów i agencji UE zajmujących się z technicznymi aspektami cyberbezpieczeństwa, a także osoby z podstawową wiedzą z zakresu zasad działania sieci i systemów Linux (dystrybucje).

Przeczytaj także: Trzecia edycja Forensics Winter Camp >>

Kurs oparty był jest na platformie Cyber ​​Range i stworzył okazję do refleksji nad infrastrukturą informatyczną i realizacji złożonych scenariuszy, w tym przeprowadzania cyberataków w dedykowanym środowisku wirtualnym.

Cyber ​​Range umożliwia organizacjom symulowanie szkolenia w zakresie walki cybernetycznej, rozwoju systemów i sieci, testowania i porównywania. Jest to wielozadaniowe środowisko, które obsługuje trzy podstawowe procesy: rozwój wiedzy, zapewnianie i rozpowszechnianie. 

W rzeczywistości środowisko Cyber ​​Range może służyć do podnoszenia świadomości oraz zdobywania wiedzy i doświadczenia związanego z cyberprzestrzenią i możliwymi zagrożeniami cyberbezpieczeństwa.

Źródło: esdc.europa.eu