W Koszalinie powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej

Zdjęcie: Straż Graniczna

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 roku, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji na Akademię Policji w Szczytnie oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą.

Po podpisaniu ustawy Centralny Ośrodek Straży Granicznej w Koszalinie stanie się Wyższą Szkołą Straży Granicznej, która będzie prowadzić studia wyższe, kształcąc kadry dedykowane służbie granicznej. 

Wyższa Szkoła Straży Granicznej

Wyższa Szkoła Straży Granicznej powstanie w oparciu o funkcjonujące do tej pory zaplecze logistyczne Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. W pierwszym roku działalności placówki zostanie uruchomiony nabór kandydatów na jeden kierunek studiów (pierwszego stopnia) – Bezpieczeństwo granicy państwowej.

Przeczytaj także: Wyższa Szkoła SG wykształci chorążych >>

Jego absolwent będzie funkcjonariuszem SG w stopniu chorążego. Nabór kandydatów do szkoły ruszy już w październiku br., a rozpoczęcie kształcenia nastąpi w letnim semestrze 2024 r. Uczelnia będzie jednocześnie jednostką organizacyjną Straży Granicznej.

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie jest w tej chwili jedną z trzech, obok Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, szkół kształcących funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Źródło: Straż Graniczna