Święto Policji!

Zdjęcie: Policja

Dokładnie 105 lat temu, 24 lipca 1919 roku powołano do istnienia Policję Państwową. W celu upamiętnienia tamtych wydarzeń, każdego roku w dniu 24 lipca polska Policja obchodzi swoje uroczyste święto. Święto Policji ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku.

Historia Policji

Policja Państwowa została utworzona na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Powstała organizacja zunifikowała wcześniej istniejące formacje policyjne: Milicję Ludową i Policję Komunalną.

W czasie II wojny światowej  w Generalnym Gubernatorstwie niemieckie władze okupacyjne powołały policję polską, podległą niemieckiej policji porządkowej. W dniu 7 października 1944 roku dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy.

Po II wojnie światowej zadania policji wykonywała Milicja Obywatelska. Obok stania na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, formacja ta była jednym z narzędzi służących władzom komunistycznym do represjonowania społeczeństwa: brutalnego tłumienia demonstracji, zwalczania opozycji, represji z przyczyn politycznych. Z tego powodu jednym z symboli zmian ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 r. była likwidacja skompromitowanej formacji i przywrócenie w jej miejsce Policji. 

Jakie zadania wykonuje Policja?

W ramach wykonywania swoich ustawowych obowiązków Policja wykonuje czynności: operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe.

Przeczytaj także: Policja ostrzega przed spoofingiem >>

Podstawowym zadaniem Policji jest ochrona życia i zdrowia obywateli oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra. Do innych zadań formacji należy m.in.: ochrona bezpieczeństwa i porządku, zapewnienie spokoju w miejscach publicznych, w transporcie i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach, wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń, działania profilaktyczne (prewencyjne) w celu ograniczenia popełniania przestępstw i wykroczeń, a także wszelkim zachowaniom kryminogennym, współpraca w tym zakresie z innymi podmiotami, zarządzanie informacją kryminalną, prowadzenie baz danych Systemu Informacyjnego Schengen, DNA, współpraca z policjami innych państw, a także z organami i instytucjami Unii Europejskiej, realizacja zadań wynikających z podpisanych umów międzynarodowych i odrębnych przepisów oraz nadzór nad strażami gminnymi/miejskimi, oraz nad innymi specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami. Stan liczebny Policji wynosi obecnie ok. 100 tys. funkcjonariuszy.

Źródło: Policja