Prezentacja mobilnych laboratoriów Państwowej Straży Pożarnej

Zdjęcie: gov.pl

8 marca 2023 roku miał miejsce briefing prasowy z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego,  wiceministra Macieja Wąsika oraz komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, podczas którego zaprezentowano mobilne laboratoria, które trafią na wyposażenie specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno–ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy oraz Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu.

Mobilne laboratoria dla PSP

Najnowsze oraz najbardziej zaawansowane technologicznie mobilne laboratoria będą służyły do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych oraz radiologocznych na terenie kraju.

Minister SWiA Mariusz Kamiński podczas konferencji powiedział: ” Mamy ustawę modernizacyjną dotyczącą służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji na lata 2022-2025. To 10 miliardów złotych na modernizację infrastruktury naszych służb, a zwłaszcza na zakup nowoczesnego sprzętu. (…) Dziś przekazujemy Państwowej Straży Pożarnej dwa supernowoczesne, mobilne laboratoria służące do wykrywnia zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych. Są to rozwiązania najnowocześniejsze w całej Europie. Mamy świetnie wyszkoloną załogę – laboratoria będzie obsługiwało 30 funkcjonariuszy PSP, dysponujących kwalifikacjami z zakresu chemii, fizyki i biologii”

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik skierował słowa: ” Mobilne laboratoria będą stacjonowały w mazowieckiej oraz wielkopolskiej komendzie wojewódzkiej PSP. Niemniej, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą uczestniczyć w działaniach na terenie całego kraju”.

Przeczytaj także: Przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych na terenie Polski >>

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podkreślił: „ Laboratoria są najnowocześniejsze w Europie i jedne z najnowocześniejszych na świecie. (…) Od kilku lat prowadziliśmy nabór, żeby w laboratoriach pracowali najlepsi specjaliści z zakresu ratownictwa chemicznego, biologicznego oraz radiologicznego. Strażacy będą brali udział w akcjach ratowniczych oraz ćwiczeniach. Bardzo ważna jest współporaca międzynarodowa, w której osiągnęliśmy najwyższy poziom, co pokazały nasze ostatnie akcje ratunkowe poza granicami kraju. W kwietniu zaplanowaliśmy ćwiczenia z ratownikami z Litwy, a w kolejce czekają strażacy z państw bałtyckich oraz Finlandii. Wszyscy chcą z nami ćwiczyć i z nami współpracować.” 

Mobilne laboratorium składa się z:

• kabiny kierowcy z systemem sterowania laboratorium,
• przedziału technicznego – miejsca przeznaczonego na urządzenia obsługujące systemy umożliwiające samodzielne funkcjonowanie laboratorium,
• przedziału A – analitycznego (wysuwanego),
• przedziału B – biologicznego – spełniającego warunki hermetyczności klasy III / PCL III / BSL III zgodnie z normami,
• przedziału C – tzw. czystego/chemicznego.

Obsada jednego samochodu to kierowca i strażak do obsługi technicznej oraz od dwóch do pięciu funkcjonariuszy PSP z wykształceniem wyższym chemia/biologia/ fizyka.

Zakup został zrealizowany w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Budżetu Państwa. Wartość zakupionych samochodów to prawie 24 mln zł.

Źródło: gov.pl