13 C
Warszawa
niedziela, 15 czerwca, 2025
- Reklama -

Nowy rodzaj służby w Straży Granicznej

Straż Graniczna ogłasza nabór do służby kontraktowej – to nowość w formacji. Kontrakty będą mogli zawierać zarówno byli funkcjonariusze, jak i osoby dotychczas niezwiązane ze służbą. Służbę kontraktową można podjąć w Podlaskim i Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej.

Jak wygląda proces naboru do służby kontraktowej?

Procedura przyjmowania osób chętnych do służby kontraktowej jest bardzo prosta. Oprócz złożenia dokumentów, w jej skład wchodzi rozmowa kwalifikacyjna połączona ze sprawdzianem wiedzy ogólnej, test sprawności fizycznej i badanie psychologiczne. Kandydaci będą też objęci postępowaniem sprawdzającym określonym w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Po komisji lekarskiej, która ustali ich zdolność fizyczną i psychiczną do służby, nowo przyjęci funkcjonariusze zostaną skierowani na kilkutygodniowe szkolenie podstawowe, by po nim podjąć już swoje obowiązki w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.

Do służby kontraktowej mogą zgłaszać się również byli funkcjonariusze Straży Granicznej. Kandydatów, którzy przed upływem roku od dnia zwolnienia ze służby w formacji złożą podanie o ponowne przyjęcie, obowiązuje jedynie rozmowa kwalifikacyjna i komisja lekarska. Zostaną też poddani postępowaniu sprawdzającemu, jeśli ich poświadczenie bezpieczeństwa straciło ważność.

Takie samo postępowanie, poszerzone jedynie o badanie psychologiczne, przejdą byli funkcjonariusze, którzy zdecydują się na powrót do formacji po upływie roku, lecz nie później niż do 5 lat od dnia zwolnienia ze służby.

Przeczytaj także: Straż Graniczna podpisała umowę na modernizację bariery elektronicznej >>

O przyjęcie do służby kontraktowej mogą ubiegać się też osoby bez średniego wykształcenia, o ile posiadają specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub umiejętności potrzebne w Straży Granicznej.

Nowo przyjęci funkcjonariusze kontraktowi poniżej 26 roku życia i bez wysługi lat mogą liczyć na podstawowe uposażenie w wysokości około 6 tys. zł na rękę. Do tego dochodzi m.in. tzw. trzynastka, dodatek za wysługę oraz inne należności i świadczenia. W 2025 roku do służby kontraktowej w Podlaskim Oddziale SG przewidziano nabór do 350 osób, w Nadbużańskim Oddziale SG – do 100.

Funkcjonariusze kontraktowi będą ochraniać granicę

Głównym zadaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy będzie fizyczna ochrona granicy państwowej, w szczególności na odcinkach zagrożonych nielegalną migracją.

Funkcjonariusze kontraktowi będą również m.in. interweniowali w pododdziałach zwartych w sytuacji zbiorowego przekroczenia granicy państwowej, a także doprowadzali cudzoziemców do sądów i prokuratur. Kontrakty można zawierać na czas od 3 do 5 lat. Pierwszy rok w tej służbie jest jednocześnie okresem próbnym.

Źródło: Straż Graniczna

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Święto Jednostki Wojskowej GROM

0
W dniu 13 czerwca obchodzone jest Święto Jednostki Wojskowej GROM, najbardziej rozpoznawalnej na świecie polskiej jednostki specjalnej, sformowanej 13 lipca 1990 roku pod nazwą Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego, dziedziczącej Decyzją Nr 119/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 sierpnia 1995 r. tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej (1940–1945). Jednostka...

Święto Żandarmerii Wojskowej 

0
13 czerwca przypada doroczne Święto Żandarmerii Wojskowej. Data jego obchodów nawiązuje do dwóch wydarzeń historycznych. Pierwszym z nich było powołanie 13 czerwca 1831 roku „Służby Polowej” Dywizjonu Karabinierów Konnych na mocy rozkazu wydanego przez gen. Tomasza Łubieńskiego. Z kolei w 1935 roku minister spraw wojskowych...

Święto Służby Ochrony Państwa

0
W dniu 12 czerwca w rocznicę utworzenia w 1924 roku Brygady Ochronnej, która chroniła prezydenta II Rzeczpospolitej, swoje święto obchodzi Służba Ochrony Państwa. Czym zajmuje się Służba Ochrony Państwa? W ramach swoich zadań SOP zapewnia bezpieczeństwo Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, wiceprezesowi Rady Ministrów,...

Oszuści podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej

0
Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe e-maile i dzwonią podszywając się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Oszuści próbują w ten sposób m. in. wyłudzać opłaty za rzekomą ochronę przed praniem pieniędzy, wymuszać inwestowanie lub zapłatę podatków od...

Strefa buforowa na granicy z Białorusią przedłużona o kolejne 90 dni

0
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. Strefa buforowa jest skuteczna, dlatego została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w niedzielę,...