Noktowizory dla Straży Granicznej

Zdjęcie: Straż Graniczna

Biuro Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej zawarło umowę z firmą PCO S.A na dostawę 41 kpl. monokularów noktowizyjnych MU-3AM za łączną kwotę 2 269 350,00 zł brutto. Noktowizory mają trafić do jednostek Straży Granicznej do 27 grudnia 2023 roku.

Noktowizory MU-3AM

Cena jednostkowa monokularu to 55 350,00 zł brutto. Producentem urządzeń jest polska firma PCO S.A., wchodząca w skład grupy kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. MU-3AM to obecnie jedno z najlżejszych urządzeń noktowizyjnych na świecie. Jego masa bez baterii to tylko 265g.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej optyki asferycznej urządzenie jest także znacznie krótsze od dotychczas produkowanych monokularów – całkowita długość to 97mm.

Noktowizor może pracować w zestawie z nasadką termowizyjną ClipIR, umożliwiając w ten sposób obserwację w trybie fuzji obrazów: noktowizyjnego i termalnego.

Przeczytaj także: Straż Graniczna wyposażona w nowe karabinki GROT >>

Możliwy jest także montaż dwóch urządzeń MU-3M KOLIBER na mostku i wykorzystanie ich jako gogli noktowizyjnych dla kierowców pojazdów. Monokular może być montowany na każdym typie hełmu.

MU-3M KOLIBER może współpracować z zamontowanym na broni celownikiem kolimatorowym CK-6 tworząc noktowizyjny system celowniczy.

Źródło: Straż Graniczna