4.2 C
Warszawa
niedziela, 27 kwietnia, 2025
- Reklama -

Kongres Obrony Cywilnej KOC 2025!

W dniu 13 marca 2025 roku w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbędzie się Kongres Obrony Cywilnej KOC 2025. Wydarzenie to jest odpowiedzią na trwające prace nad wdrożeniem postanowień ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życia 1 stycznia 2025 roku. KOC 2025 odbędzie się pod patronatem medialnym Security OPS.

Tematyka kongresu dotyczyć będzie systemu obrony cywilnej w Polsce

MSWiA już wkrótce ma ogłosić treść osiemnastu rozporządzeń wykonawczych do ustawy, co ma na celu stworzenie kompleksowego systemu ochrony ludności. Rząd planuje przeznaczyć rocznie nie mniej niż 0,3% PKB na realizację nowych rozwiązań, w tym budowę schronów oraz modernizację systemu powiadamiania alarmowego.

Kongres Obrony Cywilnej, to forum dyskusji, na którym spotkają się przedstawiciele administracji rządowej i samorządu terytorialnego, straży pożarnej, przedsiębiorstw, uczelni oraz media i eksperci. Dyskusja poświęcona zostanie kluczowym wyzwaniom związanym z modernizacją i stworzeniem sprawnego systemu obrony cywilnej w Polsce.

Na KOC 2025 wystąpią m.in. Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bronisław Komorowski, Waldemar Pawlak, Radosław Kujawa, Sekretarz Stanu KPRM, Krzysztof Bosak, Wicemarszałek Sejmu RP, gen. dyw. (w st. spocz.) prof. dr hab. Bogusław Pacek, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Marek Budzisz, Strategy&Future, gen. (w st. spocz.) Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP w latach 2010-2013, gen. bryg. (rez.) pil. dr hab. Jan Rajchel, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), Małgorzata Janyska, przewodnicząca sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Kazimierz Barczyk, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje szereg inwestycji infrastrukturalnych i sprzętowych. W trakcie KOC 2025 mowa będzie o niezbędnych zakupach i inwestycjach:

System ostrzegania i alarmowania: Ustawa nakłada na organy ochrony ludności obowiązek organizacji systemów monitorowania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania ludności. Planowane jest stworzenie krajowego systemu łączności i komunikacji na potrzeby ochrony ludności oraz rozwój nowoczesnych systemów ostrzegania i alarmowania, takich jak EWS GALILEO.

Schrony i ukrycia dla ludności: Ustawa ma na celu stworzenie systemu ewidencji, utrzymania i budowania schronów i ukryć doraźnych. Przewiduje się również istotne wsparcie finansowe na realizację tych przedsięwzięć. Ustawa wprowadzi jasne kryteria prawa budowlanego dotyczące budowy nowych obiektów oraz tymczasowych miejsc ochrony ludności.

Ewakuacja i przyjęcie ludności: Ustawa przewiduje stworzenie systemu przygotowania i realizacji masowych ewakuacji ludności. W ramach tego systemu konieczne będzie zapewnienie środków transportowych, infrastruktury drogowej, mostów i przepraw oraz przygotowanie miejsc zakwaterowania dla ewakuowanych.

Przeczytaj także: Nowy rodzaj służby w Straży Granicznej >>

Zintegrowany system wykrywania zagrożeń: Ustawa zakłada utworzenie systemu integrującego różne systemy monitorowania zagrożeń, takie jak system wykrywania skażeń Sił Zbrojnych RP, sieci i systemy nadzoru epidemiologicznego, system stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych oraz system wykrywania i alarmowania o zagrożeniach uderzeniami z powietrza. Wymagać to będzie inwestycji w infrastrukturę i sprzęt dla wszystkich tych systemów.

Organizatorem KOC 2025 jest Zarząd Targów Warszawskich. Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt mailowy: konferencja@ztw.pl

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

CBZC przerwało proceder oszustw na blika

0
Policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy współpracy z policjantami z KPP w Hajnówce, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się dokonywaniem przestępstw finansowych. Finał wielomiesięcznego śledztwa Białostoccy funkcjonariusze w trakcie wielomiesięcznego postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce i przeanalizowaniu znacznej ilości zgromadzonych danych, ujawnili...

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na granicy polsko-białoruskiej

0
W dniu 19 kwietnia 2025 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkał się z funkcjonariuszami i żołnierzami, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. W spotkaniu uczetniczyli także Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg....

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE

0
W dniu 19 marca 2025 roku Komisja Europejska przedstawiła białą księgę w sprawie obronności europejskiej – Gotowość 2030. Określa ona ramy dla planu ReArm Europe, którego celem jest zmobilizowanie ponad 800 mld euro w celu wzmocnienia obronności Europy. Wzmocnienia europejskiej obronności Komisja Europejska proponuje różne możliwości zwiększenia finansowania wydatków...

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

0
W niedzielę 20 kwietnia 2025 roku, na pograniczu powiatów augustowskiego i monieckiego (woj. podlaskie), wybuchł pożar suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym.  Policja i wojsko wspierają akcję gaśniczą Ogień objął ponad 450ha terenu w północnej część Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy park narodowy w Polsce, który...

Phishing największym cyberzagrożeniem

0
Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach,...