15 C
Warszawa
poniedziałek, 23 czerwca, 2025
- Reklama -

Oszuści podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej

Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe e-maile i dzwonią podszywając się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Oszuści próbują w ten sposób m. in. wyłudzać opłaty za rzekomą ochronę przed praniem pieniędzy, wymuszać inwestowanie lub zapłatę podatków od rzekomo zgromadzonych kryptowalut. Proponują też zwroty kryptowalut na zlecenie GIIF.

Jak działają oszuści?

Oszuści powołujący się na działania GIIF próbują m.in. wyłudzać opłaty za rzekomą ochronę przed praniem pieniędzy (tzw. Anti-Money Laundering clearance fee). Proponują też rzekome zwroty kryptowalut, zgromadzonych na platformach inwestycyjnych. Żądają przelania środków pieniężnych jako warunku koniecznego do przeprowadzenia rzekomej weryfikacji zgodności z Dyrektywą (UE) 2015/849.

Ponadto oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości z podejrzanych adresów e-mail, m.in. domen podszywających się pod oficjalne instytucje finansowe. Kontaktują się również telefoniczne próbując wymuszać inwestowanie lub zapłatę podatków od rzekomo zgromadzonych kryptowalut.

Jak działa GIIF?

Przypominamy, że GIIF działa na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa AML). Jego zadania dotyczą m.in. monitorowania podejrzanych transakcji i współpracy z instytucjami państwowymi, jednak nie obejmują usług komercyjnych, weryfikacji finansów ani pobierania opłat od obywateli.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej:

  • Nie pobiera żadnych opłat za ochronę przed praniem pieniędzy.
  • Nie oferuje wsparcia w wypłatach kryptowalut ani nie zleca tego typu działań podmiotom prywatnym.
  • Nie weryfikuje instrumentów finansowych za pośrednictwem kantorów kryptowalut ani nie nadaje „licencji osoby zaufanej do handlu kryptowalutami”.
  • Nie kontaktuje się z prośbą o korektę danych poprzez formularze internetowe ani załączniki wysyłane w wiadomościach e-mail. W przypadku kontaktu ze strony przedstawicieli GIIF, kontakt następuje do wyznaczonego pracownika odpowiedzialnego za realizacje obowiązków wynikający z ustawy AML i zawsze z domeny „mf.gov.pl”.
  • Nie prosi o przelewanie środków na jakiekolwiek rachunki techniczne lub inne rachunki wskazane telefonicznie lub mailowo.
  • Nie prowadzi działalności weryfikacyjnej, której celem jest rzekomo odblokowanie środków z giełd kryptowalut lub kont inwestycyjnych.

Co robić w przypadku próby oszustwa?

Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać nikomu poufnych informacji, w tym danych objętych tajemnicą bankową, ani nie przekazywać środków finansowych, zwłaszcza po otrzymaniu podejrzanych wiadomości e-mail czy SMS.

Przeczytaj także: Stopnie alarmowe na terenie całego kraju wciąż obowiązują >>

W przypadku podejrzenia próby oszustwa apelujemy o zgłoszenie incydentu poprzez platformę CERT, która służy do zgłaszania wszelkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Gov.pl

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Śledztwo w sprawie fałszywych dyplomów

0
W dniu 13 czerwca br. funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej na lotnisku Okęcie zatrzymali Irynę K., prorektora prywatnej uczelni wyższej w Łodzi.  To kolejna osoba działająca w ramach grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych dokumentów związanych ze studiami. Fikcyjne dokumenty...

Panasonic TOUGHBOOK siada do dyskusji z przedstawicielami polskiego sektora militarnego

0
W odpowiedzi na rosnące znaczenie cyfryzacji w nowoczesnym systemie obronnym, Panasonic Connect Europe we współpracy z Zespołem Badań i Analiz Militarnych zorganizował ekspercki webinar poświęcony digitalizacji pola walki. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli polskiego sektora militarnego oraz specjalistów branży technologicznej, którzy wspólnie omawiali wyzwania, kierunki rozwoju i praktyczne aspekty wdrażania nowoczesnych rozwiązań...

Diamentowa Tarcza dla systemu optycznej kryptologii kwantowej

0
Opracowany przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, firmę TELDAT i NASK projekt OPTOKRYPT otrzymał nagrodę w Konkursie Diamentowe Tarcze 2025 w kategorii „Bezpieczeństwo Made in Poland”. System zapewnia Polsce własną bazę technologii Zrealizowany w Wojskowej Akademii Technicznej projekt OPTOKRYPT osiągnął pełną gotowość technologiczną i jest przygotowany...

Prokuratorskie zarzuty i areszt za szpiegostwo na rzecz Rosji

0
W dniu 4 czerwca 2025 r. na polecenie prokuratora z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze ABW zatrzymali jedną osobę oraz przeprowadzili przeszukania kilku miejsc na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Podejrzanemu grozi dożywocie Zatrzymanemu obywatelowi RP Wiktorowi Ź....

Święto Jednostki Wojskowej GROM

0
W dniu 13 czerwca obchodzone jest Święto Jednostki Wojskowej GROM, najbardziej rozpoznawalnej na świecie polskiej jednostki specjalnej, sformowanej 13 lipca 1990 roku pod nazwą Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego, dziedziczącej Decyzją Nr 119/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 sierpnia 1995 r. tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej (1940–1945). Jednostka...