Podczas tegorocznego XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, naukowcy Instytutu Badawczego NASK otrzymali prestiżową nagrodę Defender. Wyróżnienie to przyznano za opracowanie systemu modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej, w ramach wspólnego projektu naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, ekspertów z TELDAT i NASK.
Do czego służy system modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej?
Opracowany przez NASK system pozwala na wykorzystanie własności mechaniki kwantowej do zabezpieczenia wymiany danych w sieciach telekomunikacyjnych. Ma to pierwszorzędne znaczenie dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa systemów z obszaru bezpieczeństwa i obronności państwa.
Co więcej, zabezpieczenie transmisji między centrami danych jest również kluczowe dla komunikacji w sektorze telekomunikacyjnym i finansowym. Ponadto system modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej pozwala na wykorzystanie kluczy szyfrujących do zabezpieczenia komunikacji w warstwach: fizycznej, łącza danych, sieciowej, bądź aplikacji.
Modułowa budowa systemu
Na system modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej składają się trzy elementy: kwantowy generator liczb losowych (ang. QRNG – Quantum Random Number Generation), układ kwantowej dystrybucji klucza (ang. QKD – Quantum Key Distribution) oraz układ optycznego kodowania fazowego.
Przeczytaj także: 32. edycja salonu MSPO: Centrum Współpracy Obronnej w Europie >>
Każdy z tych modułów jest innowacyjnym urządzeniem, które wykorzystuje zjawiska kwantowe do zabezpieczenia danych przesyłanych w optycznych sieciach teleinformatycznych.
Źródło: NASK