DBI 2023

Źródło: NASK

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest w Polsce po raz 19. Już od 7 lutego do końca marca 2023 r. tysiące szkół zaangażuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie! Za jego organizację odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Głównym elementem obchodów DBI są inicjatywy edukacyjne organizowane lokalnie przez szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne placówki i instytucje w całej Polsce. Ich celem jest promocja konstruktywnego i bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Na najciekawsze zgłoszone inicjatywy czekają atrakcyjne nagrody.

– Internet to bardzo ważny składnik teraźniejszości dzieci i młodzieży i, co bardzo ważne, ich przyszłości. Okazja taka, jak Dzień Bezpiecznego Internetu pozwala na budowanie świadomości o tym jak ważne jest, aby łączyć siły w działaniach na rzecz internetu, który będzie wspierał rozwój dzieci, a nie stanowił dla nich rosnące zagrożenie – mówi Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK – PIB.

Przeczytaj także: Czy Polacy boją się odłączenia od Internetu? >>

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 zainauguruje 7 lutego uroczysta gala w warszawskim Teatrze Palladium. Weźmie w niej udział 700 nauczycieli. Tysiące dołączy do niej dzięki transmisji online. Prelegenci wydarzenia będą – prof. Tomasz Grzyb, prof. Jacek Pyżalski, dr Ilona Kotlewska, Aldona Rumińska, Petros Psyllos, Kira Suchoboiczenko – którzy przybliżą uczestnikom tematy związane z przyszłością internetu i aktualnymi wyzwaniami związanymi z konstruktywnym i bezpiecznym korzystaniem z sieci przez dzieci i młodzież.

W ramach trwającego od 7 lutego do końca marca DBI organizatorzy oferują:

  • webinaria dla nauczycieli,które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online i narzędzia pomocne w organizacji zajęć edukacyjnych dla uczniów,
  • lekcje online,do których szkoły mogą zgłaszać klasy,
  • materiały edukacyjne pomocne w organizacji zajęć w szkołach udostępniane na stronie wydarzenia.

Wszelkie informacje dotyczące udziału w wydarzeniach DBI oraz organizacji lokalnych obchodów DBI zamieszczane są na stronie www.dbi.pl

Źródło: NASK