Atak DDoS na serwery TVP Sport

Grafika: Adobe Stock

Telewizja Polska poinformowała, że odnotowała atak DDoS w czasie transmisji meczu Polska – Holandia, rozgrywanego na mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Atak miał na celu uniemożliwienie kibicom oglądania meczu przez internet.

Ataku dokonano z adresów IP zlokalizowanych na terenie Polski

Telewizja Polska opublikowała specjalny komunikat, w którym odniosła się do zaistniałej sytuacji. Czytamy w nim, że do ataku doszło około godziny 15:00 zaraz po rozpoczęciu meczu Polska – Holandia.

W komunikacie wyjaśniono również że już po niecałej minucie przy współpracy z operatorami krajowymi rozpoczęto działania, które doprowadziły do mitygacji ataku i przywrócenia transmisji online.

Czym jest atak DDOS?

Atak DDoS (Distributed Denial of Service) to rodzaj cyberataku, w którym wiele zainfekowanych komputerów, zwanych botnetami, jednocześnie wysyła ogromną liczbę zapytań do serwera ofiary. Celem jest przeciążenie zasobów serwera, co prowadzi do jego niedostępności dla normalnych użytkowników.

Przeczytaj także: Sprawcy ataków DDoS w rękach policji >>

Ataki DDoS są trudne do odparcia, ponieważ pochodzą z wielu różnych źródeł jednocześnie, co sprawia, że odróżnienie prawdziwego ruchu od szkodliwego jest wyzwaniem. Ten rodzaj ataku często jest wykorzystywany do wywierania presji na organizacje, wywołania chaosu lub nawet szantażu.