Sprawcy ataków DDoS w rękach policji

Zdjęcie: CBZC

Policjanci Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy z Prokuraturą Rejonową Poznań-Grunwald w Poznaniu zatrzymali 4 osoby, które podejrzane są o dokonanie serii ataków DdoS.

Ataki powodowały przeciążenia serwerów

Zatrzymani to mieszkańcy województw: Wielkopolskiego, Pomorskiego i Mazowieckiego. Przedstawiono im zarzuty w sprawie dokonania serii ataków DDoS na serwery firmy zajmującej się usługami hostingowymi.

Ataki te polegały na “zasypywaniu” serwera poszkodowanej firmy hostingowej, lawinowo wysyłanymi milionami zapytań i żądań, przez co dochodziło do zakłócenia pracy systemu informatycznego, następowało przeciążenie serwerów tej firmy co w konsekwencji skutkowało zablokowaniem dostępu do usług internetowych oferowanych przez tę firmę.

Przeczytaj także: Oszuści podszywają się pod pracowników banków! >>

W wyniku przeprowadzonych przez CBZC przeszukań znaleziono i zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, komputery stacjonarne, cyfrowe nośniki danych, karty SIM oraz karty płatnicze. W toku dokonanych czynności zabezpieczono również materiał dowodowy, potwierdzający popełnienie przez podejrzanych zarzucanych im czynów.

Co to jest atak DDos?

Ataki typu DDoS (ang. distributed denial of service, w wolnym tłumaczeniu: rozproszona odmowa usługi) są jednymi z najczęściej występujących ataków hakerskich, które kierowane są na systemy komputerowe lub usługi sieciowe i mają za zadanie zajęcie wszystkich dostępnych i wolnych zasobów w celu uniemożliwienia funkcjonowania całej usługi w sieci Internet (np.strony internetowej i poczty).

Źródło: CBZC