Państwowy Instytut badawczy NASK przygotował warsztat z zakresu cyberbezpieczeństwa dla delegacji z ukraińskich ministerstw, instytucji oraz zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego. Celem warsztatów było także zacieśnienie współpracy Polski i Ukrainy w obszarze ochrony cyberprzestrzeni.
Wymiana doświadczeń dotyczących cyberzagrożeń
Na warsztacie poświęconym metodom zapewnienia cyberbezpieczeństwa oraz problemom związanym z dezinformacją eksperci z NASK omówili polskie, dobre praktyki w zakresie monitorowania podatności i obsługi incydentów cyberbezpieczeństwa, a także ochrony przed rosyjską dezinformacją.
Specjaliści z zespołu CERT Polska zaprezentowali innowacyjne rozwiązania, które chronią przed rosnącymi zagrożeniami w sieci. W szczególności omówili trzy kluczowe narzędzia:
• Artemis – skaner podatności, który umożliwia identyfikację słabości w systemach informatycznych, co pozwala na szybsze reagowanie na zagrożenia.
• n6 – system agregacji i udostępniania informacji o zagrożeniach, który wspiera instytucje w monitorowaniu aktualnych trendów w cyberbezpieczeństwie oraz dzieleniu się informacjami o zagrożeniach i incydentach.
• Snitch – narzędzie do wykrywania podatnych systemów przemysłowych i informowania ich operatorów o wykrytych lukach, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.
Przeczytaj także: Modyfikacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa >>
Warsztat był okazją do wymiany doświadczeń oraz omówienia wyzwań, przed jakimi stoją oba kraje wobec cyberzagrożeń. Uczestnicy dyskutowali także o najlepszych praktykach w zakresie ochrony systemów teleinformatycznych i przemysłowych przed atakami.
W sekcji poświęconej dezinformacji ekspert z NASK omówił metody, z jakich korzystają nieprzyjazne państwa, by wpływać na krajową infosferę i wprowadzać do niej fałszywe informacje.
Podczas spotkania z ukraińską delegacją był też obecny reprezentant Ministerstwa Cyfryzacji, by przedstawić kierunki polskiej polityki w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Źródło: NASK