Szyfrowanie nie tylko dla szpiegów

Grafika: Shutterstock

Dla wielu osób myśl o laptopie z zaszyfrowanym wewnętrznym dyskiem SSD, przeznaczonym specjalnie do przechowywania informacji ściśle tajnych, brzmi jak urządzenie używane przez Jamesa Bonda. Jednak ochrona informacji osobistych i poufnych danych handlowych jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek, a popularność zaszyfrowanych wewnętrznych dysków półprzewodnikowych w laptopach szybko wzrasta, począwszy od przemysłu obronnego, poprzez szeroko pojęty sektor publiczny, aż po prywatne biznesy.

Statystyki wskazują, że co 53 sekundy dochodzi do kradzieży laptopa, a coraz więcej pracowników ma dostęp do poufnych danych osobowych i handlowych za pośrednictwem urządzeń przenośnych. Nic więc dziwnego, że organizacje szukają rozwiązań. Jakie mają możliwości?

Viasat Data at Rest (DAR)

Sprzętowe produkty szyfrujące Viasat Data at Rest (DAR) to wiodące w branży urządzenia zabezpieczające przechowywanie danych, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Wielkiej Brytanii, a portfolio firmy Eclypt zostało prześwietlone przez brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i jest stosowane na całym świecie. Po zintegrowaniu z urządzeniem TOUGHBOOK jest ono zabezpieczone do przenoszenia danych o klauzuli „top secret” i wszystkich poziomach bezpieczeństwa poniżej, a także certyfikowane do użytku przez NATO i inne kraje europejskie.

Produkty szyfrujące Viasat DAR szyfrują dane natychmiast i w sposób niewidoczny dla maksymalnie 128 użytkowników na jednym dysku. Produkty, takie jak Eclypt Core 600 i Eclypt Freedom 600, obejmują obowiązkowe uwierzytelnianie dwuskładnikowe i nie wymagają od użytkowników specjalistycznej wiedzy informatycznej.

Przeczytaj także: Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w całym cyklu istnienia urządzeń monitoringu wizyjnego? >>

Branże w sektorze prywatnym – takie jak usługi finansowe – oraz organizacje sektora publicznego w służbie zdrowia, służbach ratowniczych i samorządach lokalnych, coraz częściej sięgają po te rozwiązania, aby odzwierciedlić standardy bezpieczeństwa stosowane przez rządy i wojsko na całym świecie.

Jako wiodący dostawca pokazujący głębokie zrozumienie sektora obronnego, Panasonic ma bliskie relacje z Viasat. Ostatnio firma zintegrowała wewnętrzny dysk półprzewodnikowy Viasat Eclypt Core ze swoim najnowszym wzmocnionym notebookiem TOUGHBOOK 55. Planuje również zintegrować go z notebookiem TOUGHBOOK 40, opartym na platformie Intel 11. generacji. Dysk jest zintegrowany z platformą Intel za pośrednictwem modułowej, uniwersalnej wnęki notebooka.

Technologia Viasat Eclypt

Technologia Viasat Eclypt integruje zaawansowane uwierzytelnianie, szyfrowanie całego dysku i przechowywanie danych w wytrzymałym i odpornym na manipulacje urządzeniu TOUGHBOOK w celu zabezpieczenia danych. Zapewnia to natychmiastową ochronę danych bez zauważalnego negatywnego wpływu na wydajność laptopa.

Wydaje się więc prawdopodobne, że w ciągu najbliższych lat znacznie więcej z nas zapozna się z tego typu technologią szyfrowania. Ochrona naszych najcenniejszych i najbardziej wrażliwych danych nie jest tylko dla Jamesa Bonda!

Tekst: Peter Thomas, Defence Industry Regional Manager w Panasonic Mobile Solutions Business Division Europe