W dniu 30 listopada 2024 roku rozpoczęły się coroczne ćwiczenia NATO w zakresie cyberobrony – „Cyber Coalition 2024”. Tegoroczna edycja gromadzi ponad tysiąc uczestników z 27 państw NATO, sześciu krajów partnerskich, takich jak Ukraina, Japonia i Szwajcaria, a także instytucji Unii Europejskiej.
Polskie dowództwo ponownie na czele kluczowych działań
Ćwiczenia „Cyber Coalition” od 2008 roku są jednym z najważniejszych wydarzeń NATO w dziedzinie cyberobrony. Stanowią nie tylko test zdolności operacyjnych, ale również platformę wymiany wiedzy i doświadczeń między sojusznikami.
Podobnie jak w latach ubiegłych, Polska pełni w nich kluczową rolę, obejmując funkcję Dowództwa Regionalnego, odpowiedzialnego za planowanie i realizację działań w cyberprzestrzeni przez zespoły z państw Europy Środkowej i Wschodniej, od Estonii po Bułgarię.
Przeczytaj także: Warsztaty cyberataki OA 6.3 >>
Scenariusz manewrów przewiduje cyberataki na fikcyjne państwo sojusznicze, jednak działania, które będą realizowane podczas ćwiczenia, będą oparte na faktycznych zagrożeniach, takich jak cyberataki na systemy teleinformatyczne, infrastrukturę krytyczną oraz łańcuchy dostaw. Podczas wspólnego szkolenia sprawdzane będą też procedury i mechanizmy odpowiedzi na incydenty w cyberprzestrzeni.
Uczestnicy szkolenia realizują swoje zadania w swoich krajach, natomiast całość koordynowana jest za pośrednictwem Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinie, gdzie pracuje niewielka grupa przedstawicieli państw uczestniczących w ćwiczeniu.
Źródło: DKWOC