Dowódca DKWOC na ćwiczeniach DEFNET-2024

Grafika: DKWOC

W dniach od 18 do 29 marca 2024 roku w całej Francji (z centralą w Rennes) odbywała się 10 edycja ćwiczenia DEFNET. Dowódca KWOC, gen. dyw. Karol Molenda uczestniczył w VIP Day tego wydarzenia.

Czym jest ćwiczenie DEFNET?

DEFNET to dwa tygodnie intensywnego zarządzania cyber kryzysami, ale też przykład zacieśniania współpracy między podmiotami wojskowymi, publicznymi i prywatnymi, integrujący m.in. przemysł i głównych producentów sprzętu. 

Ćwiczenie to jest odpowiedzią francuskiego dowództwa COMCYBER na wysoki poziom zagrożenia w cyberprzestrzeni oraz główne wyzwania w zakresie przygotowania operacyjnego w #cyber francuskich Sił Zbrojnych. 

Edycja 2024 miała za cel skonsolidowanie przygotowania operacyjnego francuskich Sił Zbrojnych pod kątem defensywnej technologii informacyjnej, m.in. poprzez sprawdzenie spójności działań poszczególnych uczestników ćwiczenia. 

Przeczytaj także: Czwarta edycja CSIRT Summit zakończona! >>

W tzw. VIP Day uczestniczyli przedstawiciele 12 państw, w tym m.in. Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Estonii czy Szwajcarii. 

Wraz z pozostałymi delegacjami Dowódca KWOC uczestniczył w omówieniu ćwiczenia, prezentacji działania COMCYBER oraz wizytach w pozostałych ośrodkach cyberobrony, w których odbywa się DEFNET. Udział w ćwiczeniu to także szereg spotkań dwustronnych i wielostronnych z partnerami w obszarze #cyber.

Źródło: DKWOC