Policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy współpracy z policjantami z KPP w Hajnówce, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się dokonywaniem przestępstw finansowych.
Finał wielomiesięcznego śledztwa
Białostoccy funkcjonariusze w trakcie wielomiesięcznego postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce i przeanalizowaniu znacznej ilości zgromadzonych danych, ujawnili i przerwali działania grupy przestępczej działającej na terenie Hajnówki (woj. podlaskie).
Współpraca z policjantami z KPP w Hajnówce pozwoliła na ustalenie schematu działania przestępców, wykorzystanych przez nich narzędzi i ustalenie ich członków z podziałem na pełnione w grupie role, tj. organizatorów procederu oraz figurantów werbujących uczestników i wypłacających pochodzącą z przestępstw gotówkę.
Policjanci zabezpieczyli narzędzia oraz przedmioty służące i wykorzystywane do popełnienia przestępstw. Ustalili również i zabezpieczyli środki finansowe oraz dwa samochody należące do sprawców.
W sprawie zatrzymano dwie osoby zaangażowane w przestępczy proceder. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Postępowanie ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Na czym polegały oszustwa na blika?
Przestępczy proceder polegał na bezprawnym uzyskaniu dostępu do kont na popularnym portalu społecznościowym, co pozwalało na podszycie się pod właściciela konta i rozsyłanie do jego znajomych wiadomości z prośbą o kod BLIK.
Przeczytaj także: Phishing największym cyberzagrożeniem >>
Pretekstem do przekazania kodu była konieczność zapłaty za pilne zamówienie. W ten sposób przestępcy mogli oszukać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób z terenu całego kraju.
Obecnie ustalono, że straty wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych, a mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Rolą zatrzymanych była realizacja wyłudzonych kodów i wypłacanie pieniędzy w bankomatach, a następnie przekazywanie ich kolejnym uczestnikom grupy przestępczej.
Źródło: CBZC