14.2 C
Warszawa
sobota, 19 kwietnia, 2025
- Reklama -

Największy projekt edukacyjny CBA

Prawie 6 tysięcy uczniów i studentów uczestniczyło w spotkaniach pn. „Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego Państwa”. Zajęcia odbyły się na 18 publicznych uczelniach wyższych, z którymi Centralne Biuro Antykorupcyjne realizuje programy edukacyjne służące kształtowaniu postaw etycznych i obywatelskich.

Projekt stanowił przykład działań prewencyjnych CBA

Cykl wykładów dla 18-latków rozpoczął się 4 października 2024 roku na Politechnice Lubelskiej. Największą frekwencję odnotowano na spotkaniach zorganizowanych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytecie Łódzkim oraz Politechnice Warszawskiej. 

Na Uniwersytecie Łódzkim w roli prelegenta wstąpiła Pani Minister Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, Szef CBA. W spotkaniu uczestniczyło prawie 500 młodych ludzi. Projekt zakończył się 17 grudnia 2024 roku spotkaniem w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W trakcie spotkań prezentowano obszary działalności Biura w formie 8 paneli tematycznych:

  1. Pion realizacji/zatrzymanie
  2. Praca z informacją
  3. Analiza wywiadowcza
  4. Działania operacyjne
  5. Analiza kryminalna
  6. Proces
  7. Forensic
  8. Psychologia kłamstwa

W realizację całego projektu edukacyjnego zaangażowało się 32 funkcjonariuszy z różnych jednostek organizacyjnych CBA. W charakterze wykładowców występowało ponad 10 funkcjonariuszy z wiedzą ekspercką dotyczącą realizowanych zadań. W projekcie uczestniczyli również funkcjonariusze z Delegatur CBA.

Metodyka i realizacja projektu

Podczas każdego ze spotkań uczniowie i studenci poznawali specyfikę czynności analityczno-informacyjnych, kontrolnych oraz śledczych. Młodzież z zainteresowaniem odniosła się do podejmowanych przez Biuro działań analitycznych, które zapobiegają zagrożeniom korupcyjnym i gospodarczym oraz szkodom w majątku publicznym, działań prewencyjnych, edukacyjnych oraz wielopłaszczyznowej współpracy międzynarodowej.

Uczniowie i studenci dowiedzieli się również, jakimi kanałami można zgłaszać do CBA przypadki korupcji oraz poznali zasady przyjęcia i wstępnej kwalifikacji informacji, które wpływają do Biura. Na fikcyjnym przykładzie została przedstawiona analiza przypadku dotycząca śledztwa w sprawie korupcji. Młodzież dowiedziała się również, czym jest osłona antykorupcyjna, analiza kryminalna, strategiczna i wywiadowcza oraz w jaki sposób wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w zwalczaniu przestępstw korupcyjnych.

Zainteresowanie projektem „Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego Państwa” potwierdziło, że realizowane przez Biuro zadania o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym są niezbędne do kształtowania uczciwości, która ma wpływ na rozwój gospodarczy kraju i dobrobyt społeczeństwa.

Przykłady działań edukacyjnych CBA

Od początku funkcjonowania Biura przeprowadzono prawie 1500 szkoleń stacjonarnych z udziałem ponad 77 tysięcy osób. Z wykorzystaniem platformy edukacyjnej, która została uruchomiona w 2014 roku, odbyło się niemal 365 tysięcy szkoleń e-learningowych.

Przeczytaj także: Nowe operacje Sił Zbrojnych RP na wschodniej granicy Polski >>

Inicjatywy edukacyjne CBA są doceniane nie tylko w kraju, ale również za granicą. W 2023 roku w ramach podpisanych listów intencyjnych z uczelniami Biuro realizowało projekt #ABCuczciwości. To przedsięwzięcie zostało uznane za najbardziej innowacyjny projekt w zakresie przeciwdziałania korupcji w 2023 roku i otrzymało nagrodę od Europejskich Partnerów Przeciwko Korupcji/Europejskiej Sieci Antykorupcyjnej (EPAC/EACN).

Źródło: CBA

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Phishing największym cyberzagrożeniem

0
Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach,...

Polska drużyna zdobyła pierwsze miejsce w TIDE Hackathon 2025

0
Zespół Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, reprezentujący Polskę, zwyciężył w konkursie projektowo-programistycznym TIDE Hackathon 2025, organizowanym przez NATO - Allied Command Transformation (ACT). Polacy zwyciężyli w obszarze AI-Driven Video Generation prezentując autorskie narzędzie generujące video na bazie własnego pomysłu integracji kilku modeli i narzędzi sztucznej inteligencji. Jaki...

Spotkanie europejskiej sieci ENLETS

0
W dniach 8-10 kwietnia 2025 roku w Warszawie odbyło się spotkanie krajowych punktów kontaktowych Europejskiej Sieci ENLETS. Przedstawiciele służb porządku publicznego z całej Europy debatowali nad przyszłością technologii wspierających bezpieczeństwo wewnętrzne i współpracę operacyjną.  Wymiana dobrych praktyk w ramach sieci ENLETS Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestepczości...

Wydział Cybernetyki WAT na IN.SE.CON 2025

0
Podczas odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa IN.SE.CON 2025, Wydział Cybernetyki WAT zaprezentował swoje najnowsze rozwiązania. Wśród nich znalazły się gra wojenna symulująca planowanie obrony NATO w operacjach wielodomenowych oraz system AIDA – autonomicznych agentów AI, które w czasie rzeczywistym wykrywają i neutralizują...

Zatrucie funkcjonariuszy Centrum Szkolenia Straży Granicznej

0
Ponad 150 słuchaczy przebywających w Centrum Szkolenia Straży Granicznej 8 kwietnia zgłosiło kadrze kierowniczej objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Komendant Główny Straży Granicznej poinformował o zdarzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który na miejsce skierował Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego i sanepid. Życiu funkcjonariuszy nie zagraża niebezpieczeństwo. Wyniki badań...