Bariera elektroniczna na granicy z Rosją

Zdjęcie: Straż Graniczna

Trwają prace nad instalacją bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. Budowa bariery elektronicznej potrwa do 30 września 2023 roku i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską (o długości 199 km).

Zabezpieczenie granicy z Rosją

Na 12 odcinkach funkcjonalnych zostanie zainstalowanych około 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych. Ustawionych jest już ok. 1110 słupów (ok. 55 % całości) oraz położono ok. 65 km  kabli sieciowych i transmisyjnych.

Oprócz trwających robót na granicy, przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam będą spływały sygnały z kamer i czujników.

Znajdzie się w nim 12 stanowisk operatorskich, 2 techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum ma być gotowe do końca lipca. Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września.

Prace budowalne wykonuje polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Bariera elektroniczna ma powstrzymać przestępczość graniczną

Celem realizacji inwestycji jest zapewnienie wykrywania wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów.

Architektura i sposób funkcjonowania tego zabezpieczenia zagwarantują zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej, a także rozpoznawanie i identyfikację zagrożeń oraz zatrzymanie ich sprawców, jak również pozwolą na gromadzenie materiału dowodowego.

Przeczytaj także: Czy Polacy czują się bezpiecznie? >>

Budowa bariery elektronicznej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 roku.

Ustawa określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, takie rozwiązanie z kolei stworzyło podstawy prawne, które umożliwiają szybkie i efektywne wykonanie inwestycji.

Źródło: Straż Graniczna