1 C
Warszawa
środa, 22 stycznia, 2025
- Reklama -

Warsztaty dotyczące wizji nowoczesnej łączności

Na terenie Dowództwa Komponentu Wojska Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie odbyły się „Warsztaty dotyczące wizji nowoczesnej łączności”. W wydarzeniu wzięli udział dowódcy jednostek wojskowych oraz żołnierze, realizujący zadania planowania i zabezpieczenia systemów łączności i informatyki.

Żołnierze Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zaprezentowali opracowane narzędzia i systemy

Treści prezentowane podczas seminarium były efektem prac koncepcyjnych DKWOC, oraz grupy roboczej ds. integracji systemów łączności i informatyki, powołanej w ramach monitorowania realizacji Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej (SZ RP).

Warsztaty podzielono na część teoretyczną i praktyczną, które pozwoliły na objaśnienie założeń, przyjętych rozwiązań i omówienie własności prezentowanych implementacji technologicznych. Uruchomione systemy oraz środki łączności i telekomunikacji były rozmieszczone zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, co umożliwiało serię praktycznych pokazów sprzętu.

Teoretyczne prezentacje skupiły się na omówieniu istotnych założeń skonstruowanej architektury jednolitego systemu telekomunikacyjnego i wskazaniu zaproponowanych technologii wraz z dyskusją dotyczącą ich charakterystyk i własności. Prezentowane rozwiązania odpowiadały na potrzeby Sił Zbrojnych RP, uwzględniając wnioski z toczących się konfliktów zbrojnych oraz rosnącą rolę nowych platform bojowych i technologii dronowych.

Poruszane zagadnienia zaadresowały szereg obszarów z zakresu telekomunikacji, kryptologii i cyberbezpieczeństwa odnoszących się do obszaru wsparcia dowodzenia i kierowania, wskazując rozwiązania dla kluczowym elementów sieciocentrycznego systemu dowodzenia działającego na rzecz operacji wielodomenowych.

Część praktyczna ukierunkowana została na demonstracje autorskich technologii bezprzewodowych w tym radiowych, satelitarnych i radioliniowych, które od wielu miesięcy efektywnie funkcjonują w SZ RP wspierając operacje. Jedna z demonstracji została poświęcona prezentacji zastosowań najnowszych narzędzi C2 do budowy świadomości sytuacyjnej i jednolitego obrazu prowadzonej operacji.

Nowoczesne pole walki wymaga efektywnych przepływów danych i informacji, które demonstrowano na przykładzie integracji BMS Legion, HMS Jaśmin oraz aplikacji rodziny TAK w realnych warunkach użycia czołgów K2 z 20 BZ, oraz narzędzi JTAC operatorów JW GROM. Dodatkowym aspektem było wykorzystanie Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i modeli AI wspierających automatyzm procesów rozpoznania i automatycznego rozpoznania obiektów pola walki zasilając BMS Legion.

Przeczytaj także: DKWOC i Samsung na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni! >>

Uczestnicy warsztatów po raz pierwszy mieli szanse zapoznać się z kluczowymi funkcjami systemu BMS Legion wdrożonego i zintegrowanego z systemami czołgu K2 i dedykowanego platformom bojowym wojsk lądowych.  Przygotowane w ramach warsztatów środowisko integracyjne pozwoliło przećwiczyć scenariusze wykorzystania aplikacji platformy TAK i BMS Legion transferując jednolity obraz operacji do HMS Jaśmin podstawowego narzędzia dowodzenia jednostek poziomu taktycznego i operacyjnego.

Uczestnicy pokazu mieli również okazję zapoznać się z doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem prezentowanych technologii wskazując ich zalety i wady oraz oceniając ich użyteczność w różnych warunkach prowadzonych operacji.

Pokazy funkcji i działania terminali satelitarnych LEO/GEO SATCOM, systemów komunikacji trankingowej TETRA, dedykowane routery komunikacji bezprzewodowej, integratory technologii radiowych, pozwoliły realnie zaprezentować wydajność, niezawodność i konfigurowalność tych rozwiązań, tym samym zwiększać świadomość zasad zabezpieczenia i konstrukcji systemu łączność dla rozwijanych stanowisk dowodzenia.

Źródło: DKWOC




Poprzedni artykuł

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Atak hakerski na EuroCert

0
Firma EuroCert, dostarczająca usługi podpisu kwalifikowanego, poinformowała o ataku hakerskim, który miał miejsce 12 stycznia. W wyniku ataku wyciekły dane osobowe klientów, kontrahentów i pracowników.  Jakie dane osobowe zostały wykradzione? W specjalnie wydanym oświadczeniu EuroCert podał, że atak typu ransomware doprowadził do naruszenia ochrony danych poprzez szyfrowanie plików na serwerach. Wyciekły...

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy roboczej w Poczdamie

0
W dniu 15 stycznia 2025 roku w Poczdamie odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. realizacji porozumień o wzajemnej pomocy podczas katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków, działającej w ramach Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.  Omówiono kwestię aktualizacji załącznika do instrukcji metodycznej W...

Współpraca OHP i CBZC

0
W siedzibie Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Dolnośląską Komendą OHP a Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. Podpisy pod dokumentem złożył Wojewódzki Komendant Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Paweł Koślacz oraz Naczelnik Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mł....

Grupa WB weszła w skład projektu zajmującego się obroną przed cyberatakami

0
GRUPA WB poinformowała, że jest jednym polskim przedsiębiorstwem, które wchodzi w skład międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt Artificial Intelligence Deployable Agent. Celem AIDA jest opracowanie możliwych scenariuszy i zabezpieczeń, które zapobiegałyby cyberatakom na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Grupa WB w projecie AIDA WB Electronics S.A. jako jedyne polskie przedsiębiorstwo, weźmie...

Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

0
W dniu 1 stycznia 2025 roku Polska ponownie objęła przewodnictwo w Radzie UE. Prezydencja pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” będzie wspierać działania wzmacniające bezpieczeństwo europejskie m.in. w wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym oraz informacyjnym. Priorytety MSWiA na prezydencję Przewodnictwo Polski w Radzie UE przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego,...