Na terenie Dowództwa Komponentu Wojska Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie odbyły się „Warsztaty dotyczące wizji nowoczesnej łączności”. W wydarzeniu wzięli udział dowódcy jednostek wojskowych oraz żołnierze, realizujący zadania planowania i zabezpieczenia systemów łączności i informatyki.
Żołnierze Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zaprezentowali opracowane narzędzia i systemy
Treści prezentowane podczas seminarium były efektem prac koncepcyjnych DKWOC, oraz grupy roboczej ds. integracji systemów łączności i informatyki, powołanej w ramach monitorowania realizacji Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej (SZ RP).
Warsztaty podzielono na część teoretyczną i praktyczną, które pozwoliły na objaśnienie założeń, przyjętych rozwiązań i omówienie własności prezentowanych implementacji technologicznych. Uruchomione systemy oraz środki łączności i telekomunikacji były rozmieszczone zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, co umożliwiało serię praktycznych pokazów sprzętu.
Teoretyczne prezentacje skupiły się na omówieniu istotnych założeń skonstruowanej architektury jednolitego systemu telekomunikacyjnego i wskazaniu zaproponowanych technologii wraz z dyskusją dotyczącą ich charakterystyk i własności. Prezentowane rozwiązania odpowiadały na potrzeby Sił Zbrojnych RP, uwzględniając wnioski z toczących się konfliktów zbrojnych oraz rosnącą rolę nowych platform bojowych i technologii dronowych.
Poruszane zagadnienia zaadresowały szereg obszarów z zakresu telekomunikacji, kryptologii i cyberbezpieczeństwa odnoszących się do obszaru wsparcia dowodzenia i kierowania, wskazując rozwiązania dla kluczowym elementów sieciocentrycznego systemu dowodzenia działającego na rzecz operacji wielodomenowych.
Część praktyczna ukierunkowana została na demonstracje autorskich technologii bezprzewodowych w tym radiowych, satelitarnych i radioliniowych, które od wielu miesięcy efektywnie funkcjonują w SZ RP wspierając operacje. Jedna z demonstracji została poświęcona prezentacji zastosowań najnowszych narzędzi C2 do budowy świadomości sytuacyjnej i jednolitego obrazu prowadzonej operacji.
Nowoczesne pole walki wymaga efektywnych przepływów danych i informacji, które demonstrowano na przykładzie integracji BMS Legion, HMS Jaśmin oraz aplikacji rodziny TAK w realnych warunkach użycia czołgów K2 z 20 BZ, oraz narzędzi JTAC operatorów JW GROM. Dodatkowym aspektem było wykorzystanie Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i modeli AI wspierających automatyzm procesów rozpoznania i automatycznego rozpoznania obiektów pola walki zasilając BMS Legion.
Przeczytaj także: DKWOC i Samsung na rzecz bezpieczeństwa cyberprzestrzeni! >>
Uczestnicy warsztatów po raz pierwszy mieli szanse zapoznać się z kluczowymi funkcjami systemu BMS Legion wdrożonego i zintegrowanego z systemami czołgu K2 i dedykowanego platformom bojowym wojsk lądowych. Przygotowane w ramach warsztatów środowisko integracyjne pozwoliło przećwiczyć scenariusze wykorzystania aplikacji platformy TAK i BMS Legion transferując jednolity obraz operacji do HMS Jaśmin podstawowego narzędzia dowodzenia jednostek poziomu taktycznego i operacyjnego.
Uczestnicy pokazu mieli również okazję zapoznać się z doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem prezentowanych technologii wskazując ich zalety i wady oraz oceniając ich użyteczność w różnych warunkach prowadzonych operacji.
Pokazy funkcji i działania terminali satelitarnych LEO/GEO SATCOM, systemów komunikacji trankingowej TETRA, dedykowane routery komunikacji bezprzewodowej, integratory technologii radiowych, pozwoliły realnie zaprezentować wydajność, niezawodność i konfigurowalność tych rozwiązań, tym samym zwiększać świadomość zasad zabezpieczenia i konstrukcji systemu łączność dla rozwijanych stanowisk dowodzenia.
Źródło: DKWOC