Rośnie zagrożenie cyberatakami na Polskę

Zdjęcie: Adobe Stock

W dniu 23 maja 2024 roku na antenie Radia Zet Wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował, że liczba ataków, która przychodzi oflagowana flagą rosyjską lub białoruską cały czas się zwiększa. Wicepremier ostrzegał również Polaków, że najbliższe 2 tygodnie przyniosą zmasowane ataki cybernetyczne Rosji na Polskę i Europę.

Rośnie aktywność grup hakerskich

W kwietniu bieżącego roku Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od początku 2024 roku NASK wykrył ponad 30 tysięcy cyberataków. Oznacza to wzrost o ponad 170 proc. względem marca ubiegłego roku. Do ataków grup hakerskich i grup APT działających głównie z Rosji i Białorusi dochodzi niemal codziennie.

Zagrożona infrastruktura krytyczna

Podczas swojego wystąpienia na antenie radia Wicepremier poinformował, że spodziewane w najbliższych dniach ataki mają być największymi od pięciu lat oraz że mają być one kierowane na dwóch polach. Mianowicie chodzi o dezinformację oraz ataki na infrastrukturę krytyczną.

Przeczytaj także: Dodatkowe środki na ochronę wschodniej granicy >>

Wicepremier przestrzegł również Polaków, że pomimo iż polskie centra zarządzania cyberbezpieczeństwem, które pracują przy ABW, NASK i MON, mają za zadanie monitorować sytuację i przeciwdziałać jej w każdym możliwym momencie to nie znaczy, że nie ma miejsc zagrożonych atakiem.