Polska wzięła udział w Międzynarodowym Szczycie poświęconym zwalczaniu ataków ransomware w Waszyngtonie

Źródło: GOV.PL

W dniach 31.10 – 1.11.2022 r. w Waszyngtonie odbył się Szczyt Counter Ransomware Initiative. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z 37 krajów z całego świata. Polska dołączyła do grupy w zeszłym roku. Podczas spotkania, kraje z całego świata wymieniały się doświadczeniami związanymi z ochroną swojej infrastruktury informatycznej przed atakami hakerskimi. Po to, aby wspólnie wypracować najlepsze praktyki oraz narzędzia w zwalczaniu internetowych wymuszeń. Polskę reprezentował w tym spotkaniu Janusz Cieszyński – pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Gospodarzem tegorocznego szczytu była Anne Neuberger – zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. W pierwszym dniu szczytu przedstawiono aktualne dane amerykańskich organów ścigania dotyczące zagrożeń atakami ransomware. Ataki ransomware opierają się na instalowaniu specjalnego oprogramowania na urządzeniu należącym do ofiary, które blokuje dostęp do danych. Zostają zaszyfrowane w taki sposób, że nie można tego cofnąć, paraliżując działanie organizacji szybciej niż inne złośliwe aplikacje. Ponadto przedstawiciele wszystkich grup roboczych zaprezentowali efekty dotychczasowej pracy, wnioski oraz wypracowane rozwiązania. Nasza delegacja otrzymała podziękowanie za szczególnie znaczący udział Polski w pracach grupy Partnerstwa Publiczno – Prywatnego.

Przeczytaj takżę: Globalny lider cyberbezpieczeństwa wchodzi na polski rynek >>

Podczas drugiego dnia szczytu omówiono działania na kolejne lata. Tego dnia do uczestników szczytu dołączyła wiceprezydent USA – Kamala Harris. 

Po zakończonym szczycie państwa biorące w nim udział wypracowały i przyjęły wspólne oświadczenie (International Counter Ransomware Initiative 2022 Joint Statement | The White House), w którym wskazano szczególną rolę współpracy z sektorem prywatnym oraz zwrócono uwagę na rolę dyplomacji w zwalczaniu transgranicznego zagrożenia atakami ransomware.

Źródło: GOV.PL