13.6 C
Warszawa
niedziela, 27 kwietnia, 2025
- Reklama -

Nowy szef CBA

W dniu 20 lutego 2025 roku Szef CBA Pani Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak za pośrednictwem Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Tomasza Siemoniaka na ręce Premiera Donalda Tuska złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska. Nowym szefem CBA został Tomasz Strzelczyk.

Kim jest nowy szef CBA?

W latach 1992–2015 Tomasz Strzelczyk pełnił służbę w Policji, m.in. w wydziałach zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz narkotykowej. Wykonywał również zadania z obszaru techniki operacyjnej. Służbę w tej formacji zakończył w stopniu młodszego inspektora na stanowisku Naczelnika wydziału Centralnego Biura Śledczego.

W latach 2015–2020 był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w dwóch jednostkach organizacyjnych – w Delegaturze CBA w Warszawie, gdzie sprawował funkcję Naczelnika w Wydziale Operacyjno-Śledczym oraz w Delegaturze CBA w Bydgoszczy. Od stycznia 2024 roku pełnił funkcję zastępcy szefa CBA.

Tomasz Strzelczyk uczestniczył w wielu szkoleniach, m.in. z zakresu postępowań karnych, skarbowych dotyczących uszczupleń podatkowych w podatku od towarów i usług; zwalczania przestępstw na rynku kapitałowym, w obrocie giełdowym; manipulacji na instrumentach finansowych, czy z obszaru ostrzeżeń publicznych i innych instrumentów informacyjnych KNF w zakresie zagrożeń na rynku finansowym. Za osiągnięcia zawodowe był wielokrotnie odznaczany – m.in. Brązowym oraz Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę.

Jakie zadania wykonuje CBA?

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) jest służbą specjalną powołaną do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Do zadań CBA w zakresie właściwości Biura (zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczanie działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa) należy przede wszystkim rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw (wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o CBA) oraz ściganie ich sprawców.

Przeczytaj także: Program „Willa plus”pod lupą >>

W skład CBA wchodzą 23 jednostki organizacyjne. Biuro zatrudnia ponad 1300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy są wysokiej klasy profesjonalistami w dziedzinach związanych z realizacją zadań służby.

Są to specjaliści z zakresu pracy operacyjnej, czynności dochodzeniowo-śledczych, analiz, czynności kontrolnych, bezpośrednich działań ochronnych, bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, ochrony informacji niejawnych i danych osobowych, obsługi prawnej, logistyki i finansów, audytu i bezpieczeństwa wewnętrznego, współpracy międzynarodowej oraz zabezpieczenia i szkolenia kadr.

Źródło: CBA

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

CBZC przerwało proceder oszustw na blika

0
Policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy współpracy z policjantami z KPP w Hajnówce, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się dokonywaniem przestępstw finansowych. Finał wielomiesięcznego śledztwa Białostoccy funkcjonariusze w trakcie wielomiesięcznego postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce i przeanalizowaniu znacznej ilości zgromadzonych danych, ujawnili...

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na granicy polsko-białoruskiej

0
W dniu 19 kwietnia 2025 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkał się z funkcjonariuszami i żołnierzami, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. W spotkaniu uczetniczyli także Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg....

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE

0
W dniu 19 marca 2025 roku Komisja Europejska przedstawiła białą księgę w sprawie obronności europejskiej – Gotowość 2030. Określa ona ramy dla planu ReArm Europe, którego celem jest zmobilizowanie ponad 800 mld euro w celu wzmocnienia obronności Europy. Wzmocnienia europejskiej obronności Komisja Europejska proponuje różne możliwości zwiększenia finansowania wydatków...

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

0
W niedzielę 20 kwietnia 2025 roku, na pograniczu powiatów augustowskiego i monieckiego (woj. podlaskie), wybuchł pożar suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym.  Policja i wojsko wspierają akcję gaśniczą Ogień objął ponad 450ha terenu w północnej część Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy park narodowy w Polsce, który...

Phishing największym cyberzagrożeniem

0
Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach,...