14.8 C
Warszawa
piątek, 28 marca, 2025
- Reklama -

Kongres Obrony Cywilnej KOC 2025!

W dniu 13 marca 2025 roku w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbędzie się Kongres Obrony Cywilnej KOC 2025. Wydarzenie to jest odpowiedzią na trwające prace nad wdrożeniem postanowień ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życia 1 stycznia 2025 roku. KOC 2025 odbędzie się pod patronatem medialnym Security OPS.

Tematyka kongresu dotyczyć będzie systemu obrony cywilnej w Polsce

MSWiA już wkrótce ma ogłosić treść osiemnastu rozporządzeń wykonawczych do ustawy, co ma na celu stworzenie kompleksowego systemu ochrony ludności. Rząd planuje przeznaczyć rocznie nie mniej niż 0,3% PKB na realizację nowych rozwiązań, w tym budowę schronów oraz modernizację systemu powiadamiania alarmowego.

Kongres Obrony Cywilnej, to forum dyskusji, na którym spotkają się przedstawiciele administracji rządowej i samorządu terytorialnego, straży pożarnej, przedsiębiorstw, uczelni oraz media i eksperci. Dyskusja poświęcona zostanie kluczowym wyzwaniom związanym z modernizacją i stworzeniem sprawnego systemu obrony cywilnej w Polsce.

Na KOC 2025 wystąpią m.in. Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bronisław Komorowski, Waldemar Pawlak, Radosław Kujawa, Sekretarz Stanu KPRM, Krzysztof Bosak, Wicemarszałek Sejmu RP, gen. dyw. (w st. spocz.) prof. dr hab. Bogusław Pacek, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Marek Budzisz, Strategy&Future, gen. (w st. spocz.) Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP w latach 2010-2013, gen. bryg. (rez.) pil. dr hab. Jan Rajchel, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), Małgorzata Janyska, przewodnicząca sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Kazimierz Barczyk, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje szereg inwestycji infrastrukturalnych i sprzętowych. W trakcie KOC 2025 mowa będzie o niezbędnych zakupach i inwestycjach:

System ostrzegania i alarmowania: Ustawa nakłada na organy ochrony ludności obowiązek organizacji systemów monitorowania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania ludności. Planowane jest stworzenie krajowego systemu łączności i komunikacji na potrzeby ochrony ludności oraz rozwój nowoczesnych systemów ostrzegania i alarmowania, takich jak EWS GALILEO.

Schrony i ukrycia dla ludności: Ustawa ma na celu stworzenie systemu ewidencji, utrzymania i budowania schronów i ukryć doraźnych. Przewiduje się również istotne wsparcie finansowe na realizację tych przedsięwzięć. Ustawa wprowadzi jasne kryteria prawa budowlanego dotyczące budowy nowych obiektów oraz tymczasowych miejsc ochrony ludności.

Ewakuacja i przyjęcie ludności: Ustawa przewiduje stworzenie systemu przygotowania i realizacji masowych ewakuacji ludności. W ramach tego systemu konieczne będzie zapewnienie środków transportowych, infrastruktury drogowej, mostów i przepraw oraz przygotowanie miejsc zakwaterowania dla ewakuowanych.

Przeczytaj także: Nowy rodzaj służby w Straży Granicznej >>

Zintegrowany system wykrywania zagrożeń: Ustawa zakłada utworzenie systemu integrującego różne systemy monitorowania zagrożeń, takie jak system wykrywania skażeń Sił Zbrojnych RP, sieci i systemy nadzoru epidemiologicznego, system stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych oraz system wykrywania i alarmowania o zagrożeniach uderzeniami z powietrza. Wymagać to będzie inwestycji w infrastrukturę i sprzęt dla wszystkich tych systemów.

Organizatorem KOC 2025 jest Zarząd Targów Warszawskich. Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt mailowy: konferencja@ztw.pl

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Otwarcie Mikropoligonu WAT

0
W dniu 25 marca 2025 roku w Wojskowej Akademii Technicznej otwarto Mikropoligon wraz z unikatowym w skali kraju schronem dydaktycznym, halą do badań wytrzymałościowych i placami do szkoleń m.in. saperskich. Podczas uroczystości Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podziękował przedstawicielom wszystkich...

Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON 2025

0
W dniach od 2 do 3 kwietnia 2025 roku w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON 2025. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce, skierowane do profesjonalistów zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym, ochroną danych i nowoczesnymi technologiami. Wiedza – Ekspercka analiza zagrożeń i...

Rząd zawiesił prawo do wnioskowania o azyl

0
Od dzisiaj na granicy polsko-białoruskiej obowiązuje zawieszenie prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową przez cudzoziemców, z wyłączeniem wskazanych w ustawie grup wrażliwych. Ograniczenie na 60 dni Okres obowiązywania zawieszenia to obecnie 60 dni. Jeżeli będzie taka konieczność, zawieszenie może zostać przedłużone za zgodą Sejmu RP. Zawieszenie...

Komendant Główny Policji spotkał się z polskimi funkcjonariuszami w Europolu

0
Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń spotkał się ze społecznością polską, w tym z przedstawicielami Polskiego Biura Łącznikowego przy Europolu (PBŁ) reprezentującymi m.in. Policję, Straż Graniczną i Krajową Administrację Skarbową Ministerstwa Finansów. W spotkaniu obecni byli także funkcjonariusze polskich organów ścigania oddelegowani do Europolu oraz...

Konferencja EXATEL Telco Summit 2025!

0
Już jutro w dniu 26 marcia 2025 roku w Warszawie na stadionie Legii przy ulicy łazienkowskiej 3 odbędzie się konferencja EXATEL Telco Summit 2025. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele EXATEL oraz czołowych firm technologicznych z Polski i świata, a także eksperci rynkowi. Czego można się...