14.9 C
Warszawa
piątek, 25 kwietnia, 2025
- Reklama -

CBZC przerwało proceder oszustw na blika

Policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy współpracy z policjantami z KPP w Hajnówce, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się dokonywaniem przestępstw finansowych.

Finał wielomiesięcznego śledztwa

Białostoccy funkcjonariusze w trakcie wielomiesięcznego postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce i przeanalizowaniu znacznej ilości zgromadzonych danych, ujawnili i przerwali działania grupy przestępczej działającej na terenie Hajnówki (woj. podlaskie).

Współpraca z policjantami z KPP w Hajnówce pozwoliła na ustalenie schematu działania przestępców, wykorzystanych przez nich narzędzi i ustalenie ich członków z podziałem na pełnione w grupie role, tj. organizatorów procederu oraz figurantów werbujących uczestników i wypłacających pochodzącą z przestępstw gotówkę.

Policjanci zabezpieczyli narzędzia oraz przedmioty służące i wykorzystywane do popełnienia przestępstw. Ustalili również i zabezpieczyli środki finansowe oraz dwa samochody należące do sprawców.

W sprawie zatrzymano dwie osoby zaangażowane w przestępczy proceder. Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Postępowanie ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Na czym polegały oszustwa na blika?

Przestępczy proceder polegał na bezprawnym uzyskaniu dostępu do kont na popularnym portalu społecznościowym, co pozwalało na podszycie się pod właściciela konta i rozsyłanie do jego znajomych wiadomości z prośbą o kod BLIK.

Przeczytaj także: Phishing największym cyberzagrożeniem >>

Pretekstem do przekazania kodu była konieczność zapłaty za pilne zamówienie. W ten sposób przestępcy mogli oszukać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób z terenu całego kraju.

Obecnie ustalono, że straty wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych, a mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Rolą zatrzymanych była realizacja wyłudzonych kodów i wypłacanie pieniędzy w bankomatach, a następnie przekazywanie ich kolejnym uczestnikom grupy przestępczej.

Źródło: CBZC

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na granicy polsko-białoruskiej

0
W dniu 19 kwietnia 2025 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkał się z funkcjonariuszami i żołnierzami, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. W spotkaniu uczetniczyli także Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg....

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE

0
W dniu 19 marca 2025 roku Komisja Europejska przedstawiła białą księgę w sprawie obronności europejskiej – Gotowość 2030. Określa ona ramy dla planu ReArm Europe, którego celem jest zmobilizowanie ponad 800 mld euro w celu wzmocnienia obronności Europy. Wzmocnienia europejskiej obronności Komisja Europejska proponuje różne możliwości zwiększenia finansowania wydatków...

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

0
W niedzielę 20 kwietnia 2025 roku, na pograniczu powiatów augustowskiego i monieckiego (woj. podlaskie), wybuchł pożar suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym.  Policja i wojsko wspierają akcję gaśniczą Ogień objął ponad 450ha terenu w północnej część Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy park narodowy w Polsce, który...

Phishing największym cyberzagrożeniem

0
Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach,...

Polska drużyna zdobyła pierwsze miejsce w TIDE Hackathon 2025

0
Zespół Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, reprezentujący Polskę, zwyciężył w konkursie projektowo-programistycznym TIDE Hackathon 2025, organizowanym przez NATO - Allied Command Transformation (ACT). Polacy zwyciężyli w obszarze AI-Driven Video Generation prezentując autorskie narzędzie generujące video na bazie własnego pomysłu integracji kilku modeli i narzędzi sztucznej inteligencji. Jaki...