Light boot for hard work – BATES Tactical Sport 2 dla kobiet

Buty BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582. Foto. Ewelina Grzesik

BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to najnowszy, ulepszony damski model butów Tactical Sport. To wysokie, taktyczne i profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

BATES Tactical Sport 2

Buty mają wysoki fason, którego zadaniem jest ochrona nogi przed urazami czy kontuzjami. Cholewka została wykonana z zapewniającej trwałość skóry licowej, zamszowej i siateczki. Wewnątrz zastosowano wyściółkę odprowadzającą wilgoć na zewnątrz, tym samym pozwalając zachować suchość stopy oraz komfort podczas chodzenia. Sprawdź >>

Zastosowano również wkładkę PU, która doskonale dopasowuje się do kształtu stopy, można ją również wyjąc z buta. Zwrot energii oraz amortyzację w tym modelu umożliwia podeszwa środkowa EVA. Wyprofilowana antypoślizgowa podeszwa zewnętrzna TacTRACTIONz uniwersalnymi bieżnikami zapewnia bardzo dobrą przyczepność do podłoża, odpowiednią sprężystość i nie wchodzi w reakcję z olejami. To jednak nie wszystko – w butach zastosowano osiem par otworów sznurowania oraz dodatkowy zamek z wewnętrznej strony dla łatwiejszego i szybszego ściągania buta (nad górną częścią suwaka zamocowano rzep zabezpieczający zamek).

Buty Tactical Sport 2 w czarnej wersji kolorystycznej dostałam do testowania wczesną wiosną – to najlepsza pora roku do testowania butów taktycznych w warunkach terenowych. Ale zacznijmy od początku: buty zapakowane są w karton, w którym zostały przedzielone arkuszem papierowym oraz miękką i delikatną gąbką, we wnętrzu zastosowano wypełniacze papierowe.

Rozmiar, jaki otrzymałam, to europejskie 39,5, czyli taki, jaki noszę na co dzień. Po wyjęciu z opakowania wydawało mi się, że buty będą na mnie za małe, optycznie wydawały się mniejsze, tymczasem po przymierzeniu okazało się, że są na mnie idealne, również przy założeniu grubszej skarpety. Pozytywnie zaskoczył mnie ich wygląd zewnętrzny, do tej pory wszystkie moje doświadczenia z butami taktycznymi wiązały się raczej z optycznym powiększeniem stopy, a w tym modelu noga wygląda zgrabnie i kobieco.

Po skrupulatnym obejrzeniu butów mogę stwierdzić ich dokładne i estetyczne wykonanie, podwójne szwy, nie ma wystających nitek czy resztek kleju. Logowanie znajduje się na podeszwie, zewnętrznej części buta, zewnętrznej stronie języka oraz na zamku suwaka. Interesującym szczegółem jest również suwak, który znajduje się po wewnętrznej stronie buta, a po rozsunięciu wcale nie odsłania bezpośrednio ciała tylko jest zabezpieczony materiałową wstawką, dzięki czemu nawet po rozsunięciu suwaka woda czy wilgoć nie dostaną się do wnętrza. Pozytywnie zaskoczyła mnie również waga modelu Tactical Sport 2: rozmiar 39,5, który testowałam, waży tylko 1,1 kg.

Bates to amerykańska firma, jej historia firmy sięga 1885 roku, a dzięki jakości produktów i popularności zaczęła produkować obuwie dla różnego rodzaju służb mundurowych. Niestety, mimo to na wewnętrznej stronie języka, pod oznaczeniem rozmiaru, znajdziemy napis Made/Fabrique in Bangladesh, a nie USA.

Buty Bates w terenie

Po dokładnym sprawdzeniu butów przyszedł czas na wyjście w teren, przed testem nie rozchodziłam ich, buty były jedynie przymierzone. Nauczona doświadczeniem zazwyczaj przed wyjściem w marsz w butach wojskowych przygotowuję stopy posypując je pudrem, ponieważ mają one tendencję do tworzenia się na nich pęcherzy, zwłaszcza przy nowych butach i długich marszach. Tym razem postanowiłam zaryzykować i nie przygotowywać stóp, założyłam jedynie sportowe skarpety. W dniu przeprowadzenia pierwszego etapu mojego testu temperatura powietrza wynosiła 3℃ z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem.

Moim założeniem było przejście ok. 15 km w terenie typowo taktycznym dla wojskowych wymarszów, były to lekko zalesione błotniste pola z mało utwardzanymi drogami czy ścieżkami. Na początku marszu nie byłam do końca przekonana, czy dam radę pokonać całą trasę, ponieważ odczuwałam delikatny ucisk na przednią część stopy (I kość śródstopia), jednak po pokonaniu 3-4 km stopa ułożyła się lepiej, a ucisk zniknął. Na drugi etap wybrałam bardziej wymagający teren górski (595 m n.p.m.), co prawda nie były to góry wysokie, ale podłoże było równie wymagające, zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy nawierzchnia jest śliska, mokra, a na trasie występuje mnóstwo wystających kamieni czy korzeni.

Niektóre odcinki trasy były o znacznym nachylenie terenu, gdzieniegdzie leżał jeszcze przymarznięty śnieg. Łącznie podczas dwóch dni testów pokonałam w butach ok. 35 km. W drugim dniu wymarszu buty zdecydowanie były wygodniejsze, stopa lepiej się ułożyła i nie czułam żadnego ucisku, muszę również podkreślić, że nie pojawiły się u mnie odciski czy jakieś większe otarcia. Przede wszystkim podczas drugiego etapu testu zauważyłam, że buty dobrze amortyzują zawadzenia czy uderzenia o kamienie, korzenie czy małe wystające skałki.

Przeczytaj także: BATES wprowadza systemy DryGuard i DryGuard+ >>

Antypoślizgowa podeszwa bardzo dobrze sprawdziła się w chodzeniu po śliskich kamieniach czy pniach drzew. Pomimo sprzyjającej deszczowej pogody w dniu testu, nie omieszkałam wejść do napotkanego na trasie strumyka. W mojej ocenie praktyczną zaletą Tactical Sport 2 jest suwak, dzięki któremu możemy uregulować sznurowadła. Dowiedz się więcej u producenta >>

Firma Bates uwzględniła potrzeby kobiet

W razie konieczności zdjęcia butów możemy go szybko użyć, a dzięki temu nie musimy regulować sznurowadeł przy każdorazowym zakładaniu butów, nie tracimy też czasu przy ponownym zakładaniu butów. Po zakończeniu testów moje skarpety były suche, co świadczy nie tylko o wodoodporności butów, ale również o odprowadzaniu powstałej w ich wnętrzu wilgoci na zewnątrz.

Buty taktyczne kojarzone są wyłącznie z ciężkimi, masywnymi butami wojskowymi przeznaczonymi dla mężczyzn. Firma Bates, uwzględniając potrzeby współczesnych kobiet, stworzyła BATES Tactical Sport 2, przeznaczone dla kobiet i przystosowane do ich anatomii, lekkie i wygodne buty taktyczne zapewniające komfort.

Nowy model butów taktycznych dla kobiet minimalizuje ryzyko powstania otarć, dzięki czemu buty idealnie sprawdzą się na poligonie czy podczas innych czynności podczas pełnienia służby w formacjach mundurowych. Wygodne, dobrze dopasowane buty taktyczne są także podstawą przy każdej outdoorowej aktywności, a już zwłaszcza militarnej. BATES Tactical Sport 2 to buty, które zadowolą nawet najbardziej wymagającą użytkowniczkę.

Tekst i zdjęcia: Ewelina Grzesik