4.8 C
Warszawa
sobota, 17 maja, 2025
- Reklama -

Trwają prace nad włączeniem dronów w system ochrony ludności

Finansowana z funduszy norweskich inicjatywa CoSky ma doprowadzić do zwiększenia efektywności wykorzystywania dronów w ochronie cywilnej w Polsce i Norwegii. W Polsce pracują już koordynatorzy wojewódzcy bezzałogowych statków powietrznych, a jeszcze w tym roku drony mają być wykorzystywane przez każdą miejską i powiatową komendę Państwowej Straży Pożarnej.

Jaki jest cel inicjatywy CoSky?

Celem inicjatywy CoSky jest ocena możliwości współpracy, a także poszukiwanie metod efektywnej koordynacji lotnictwa załogowego i bezzałogowego. Dzięki wymianie doświadczeń dane dronowe mają być lepiej wykorzystywane. W ramach działań wchodzących w zakres CoSky ma zostać opracowany kurs e-learningowy dotyczący mapowania UAV (bezzałogowych statków powietrznych) dla zarządzania kryzysowego, skierowany zarówno do decydentów, jak i pilotów dronów.

Ponadto działania realizowane w ramach projektu CoSky mają być szansą na zebranie i porównanie dobrych praktyk w zakresie skomplikowanych operacji lotniczych – z udziałem dronów i lotnictwa załogowego – w Polsce i Norwegii oraz opracowanie wspólnych wniosków na podstawie doświadczeń obu stron.

Przykłady skutecznego wykorzystywania dronów

W Norwegii drony są już z powodzeniem wykorzystywane w ratownictwie. Przykładem ich skutecznego zastosowania było szybkie mapowanie dronowe osuwiska w Gjerdrum w grudniu 2020 roku. W ciągu 18 godz. od osunięcia się ziemi pierwsza mapa 3D zebrana przez drona została udostępniona na platformie chmurowej.

Z kolei w Polsce informacje z dronów były wykorzystywane podczas powodzi we wrześniu 2024 roku. Jak wskazuje PSP, regularne naloty pozwalały stale kontrolować poziom wody w rzekach i zbiornikach wodnych, a także monitorować wały i urządzenia hydrotechniczne w razie pojawienia się potencjalnych uszkodzeń.

Przeczytaj także: Pracownicy ochrony nie zabezpieczą Twojej budowy samodzielnie. Oto jak pomaga technologia >>

Dzięki zdjęciom fotogrametrycznym tworzono mapy zalanych obszarów, które pozwalały na ocenę zniszczeń i mogły być wykorzystywane przez lokalne sztaby. Obraz z dronów transmitowany był na żywo w czasie posiedzeń sztabu krajowego, a w niektórych przypadkach również dla sztabów lokalnych.

PSP chce rozwijać specjalistyczne grupy dronowe

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wojciech Kruczek zapowiedział niedawno, że PSP chce rozwijać specjalistyczne grupy dronowe w formacji. Jeszcze w tym roku ma powstać model, zgodnie z którym każda komenda miejska i powiatowa PSP będzie realizowała zadania w zakresie podstawowym, a komenda główna, komendy wojewódzkie i szkoły PSP będą realizować zakres specjalistyczny.

Drony mają być wykorzystywane zwłaszcza w akcjach poszukiwawczych prowadzonych w trudnym terenie, a także m.in. do oceny sytuacji pożarowej z powietrza. W PSP działa już 16 wojewódzkich koordynatorów bezzałogowych statków powietrznych.

Źródło: Newseria

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Święto Straży Granicznej!

0
W dniu 16 maja obchodzimy Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku Straż Graniczna obchodzi swój jubileusz po raz trzydziesty czwarty. Straż Graniczna Straż Graniczna została powołana ustawą z dnia 12 października 1990 r., a swoje funkcjonowanie rozpoczęła 16 maja 1991 r. Aktualnie...

Szpieg w rękach ABW!

0
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na podstawie ustaleń i materiałów własnych, zatrzymali na terenie woj. mazowieckiego obywatela Ukrainy działającego na rzecz rosyjskiego wywiadu. Zatrzymano obywatela Ukrainy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała i dokonała zatrzymania urodzonego w Rosji ob. Ukrainy, który brał udział w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej...

Międzynarodowa konferencja na rzecz bezpiecznego nieba

0
W dniach 8-9 maja 2025 roku w Klubie WAT odbyła się druga edycja konferencji Regional IAMD Coalitions Conference organizowanej przez Agencję Uzbrojenia i Wojskową Akademią Techniczną we współpracy z Missile Defense Advocacy Alliance. Konferencja była okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla rozwoju polskiej obrony...

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni uruchomiły program „Cyber LEGION”

0
Na terenie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie, w obecności Dowódcy – gen. dyw. Karola Molendy – dwudziestu ekspertów, czołowych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, złożyło przysięgę wojskową. W ramach programu „Cyber LEGION” dołączyli oni do społeczności wojskowych specjalistów bez rezygnacji z dotychczasowej pracy. Do kogo...

Trwają ćwiczenia Locked Shields 2025

0
W dniach 6–9 maja 2025 r. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) organizuje w Estonii największe na świecie ćwiczenie typu "live-fire" w dziedzinie cyberobrony – Locked Shields 2025. To już piętnasta edycja tego prestiżowego wydarzenia, które skupia elitę ekspertów z sektora wojskowego,...