W dniach 12 – 14 maja br. w Warszawie odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej EuCB (European Clearing Board), która skupia Państwa Członkowskie UE współpracujące w obszarze innowacji i promowania nowoczesnych technologii w organach ścigania.
Forum wymiany doświadczeń
W pierwszym dniu odbyło się posiedzenie Zarządu EuCB oraz spotkanie Zarządu z koordynatorami europejskich sieci współpracy w obszarze innowacji i nowych technologii w organach ścigania (m.in. sieci ENLETS, ENFSI, EACTDA, Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego). W drugim dniu spotkania miała miejsce otwarta konferencja, z udziałem zarówno przedstawicieli Państw Członkowskich, jak i również krajowych organów ścigania (m.in. Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Krajowa Administracja Skarbowa, Prokuratura Krajowa), a także sektora prywatnego (DatWalk) oraz świata akademickiego (Politechnika Wrocławska).
Konferencja stanowiła swego rodzaju forum wymiany doświadczeń, idei oraz nowatorskich koncepcji zarówno z perspektywy organów ścigania, jak i sektora prywatnego oraz akademickiego. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z bardzo ciekawą tematyką obejmującą zagadnienia m.in. z obszaru sztucznej inteligencji, analizy danych, komunikacji, kryminalistyki, a także innowacyjnych podejść do realizacji współpracy operacyjnej organów ścigania.
Jakie zadania wykonuje grupa EuCB?
Grupa została utworzona w 2020 r., na wniosek Szefów Jednostek Krajowych Europolu (HENU), w odpowiedzi na rosnącą rolę nowych technologii w obszarze bezpieczeństwa. W przypadku Polski punkt kontaktowy EuCB zlokalizowany jest w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).
EuCB stanowi grupę doradczą HENU i realizuje ścisłą współpracę z Laboratorium Innowacji Europolu. Współpraca w ramach EuCB odbywa się za pośrednictwem Krajowych Punktów Kontaktowych (SPoC) W przypadku Polski Punkt Kontaktowy EuCB zlokalizowany jest w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).
Przeczytaj także: Szpieg w rękach ABW! >>
Głównym zadaniem Grupy jest promowanie innowacyjnych rozwiązań, projektów i technologii, a także monitorowanie najnowszych trendów w tym obszarze. W ramach EuCB funkcjonują ponadto dedykowane podgrupy robocze, tzw. Core Groups oraz Strategic Groups, poświęcone poszczególnym zagadnieniom technologicznym, istotnym z punktu widzenia organów ścigania.
W ramach funkcjonowania EuCB zwoływane są cykliczne posiedzenia plenarne, które są organizowane przez państwo, aktualnie sprawujące Prezydencję w Radzie UE. Takie posiedzenie zostało w bieżącym roku zorganizowane w Polsce.
Źródło: CBZC