22.1 C
Warszawa
środa, 18 czerwca, 2025
- Reklama -

Polska od 26 lat jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego

W dniu 12 marca 1999 r. wolna i demokratyczna Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO przyjęło wówczas do swojego grona trzy państwa należące niegdyś do Układu Warszawskiego: Polskę, Czechy i Węgry. Ten historyczny krok nie tylko umocnił nasze bezpieczeństwo narodowe, ale także otworzył nowe możliwości współpracy międzynarodowej.

Droga Polski do NATO

Działania polskiej polityki zagranicznej zmierzające do powiązania Polski z Zachodem i jego instytucjami rozpoczęły się po przełomie ustrojowym w 1989 roku.  Pierwsze stosunki dyplomatyczne z NATO Polska nawiązała w marcu 1990 r., gdy szef MSZ Krzysztof Skubiszewski złożył wizytę w Brukseli w Kwaterze Głównej NATO.

W lipcu 1997 roku podczas szczytu NATO w Madrycie oficjalnie wystosowano zaproszenia do Czech, Węgier i Polski.  Dwa lata później w dniu 26 lutego 1999 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, działając na podstawie ustawowego upoważnienia, złożył  podpis pod aktem przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Następnie w dniu 12 marca w niewielkiej miejscowości Independence w stanie Missouri w USA ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Bronisław Geremek w rządzie Jerzego Buzka przekazał Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Towarzyszyli mu Szefowie MSZ Czech i Węgier, którzy złożyli bliźniacze dokumenty w imieniu swoich państw. Dokładnie w samo południe w Independence Ministrowie Polski, Węgier i Czech podpisali protokoły przekazania dokumentów, a na koniec uczyniła to Madeleine Albright. W tym samym czasie w Warszawie urzędujący wówczas Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski udał się na pl. Piłsudskiego. Tu zorganizowano uroczyste podniesienie flag Polski i NATO.

Kilka dni później Madeleine Albright przekazała oficjalną wiadomość o nowych członkach NATO Sekretarzowi Generalnemu NATO Javierowi Solanie, a nasz akt ratyfikacyjny spoczął w Archiwum Narodowym w Waszyngtonie, obok protokołów innych członków Paktu.
Od strony formalnej zakończyło to mozolny, siedmioletni proces akcesji Polski do Sojuszu.

Od tego momentu Polska objęta jest gwarancjami bezpieczeństwa wynikającymi m.in. z art. 5 Traktatu. Zobowiązana jest także m.in. do stałego utrzymywania i rozwoju własnych zdolności obronnych i pomocy innym sojusznikom. 

Traktat Północnoatlantycki

Traktat Północnoatlantycki zwany także Sojuszem Północnoatlantyckim (NATO), jest międzynarodowym sojuszem wojskowym między 30 państwami członkowskimi – 28 europejskimi i dwoma północnoamerykańskimi. Utworzono ją dzięki porozumieniu 12 państw, na czele z USA.

Przeczytaj także: Strefa buforowa na granicy z Białorusią przedłużona >>

Głównym celem Sojuszu miała być obrona obszaru transatlantyckiego przed zagrożeniem ze strony ZSRR, obecnie za największe zagrożenie dla tej struktury uważa się Rosję.

Członków NATO zabezpiecza artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, zgodnie z którym napaść na jednego członka Sojuszu jest jednoznaczna z napaścią na wszystkich jego członków. W takim wypadku pozostałe państwa mają obowiązek wysłać swoje siły do wspólnej ochrony zaatakowanego członka NATO.

Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Diamentowa Tarcza dla systemu optycznej kryptologii kwantowej

0
Opracowany przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, firmę TELDAT i NASK projekt OPTOKRYPT otrzymał nagrodę w Konkursie Diamentowe Tarcze 2025 w kategorii „Bezpieczeństwo Made in Poland”. System zapewnia Polsce własną bazę technologii Zrealizowany w Wojskowej Akademii Technicznej projekt OPTOKRYPT osiągnął pełną gotowość technologiczną i jest przygotowany...

Prokuratorskie zarzuty i areszt za szpiegostwo na rzecz Rosji

0
W dniu 4 czerwca 2025 r. na polecenie prokuratora z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze ABW zatrzymali jedną osobę oraz przeprowadzili przeszukania kilku miejsc na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Podejrzanemu grozi dożywocie Zatrzymanemu obywatelowi RP Wiktorowi Ź....

Święto Jednostki Wojskowej GROM

0
W dniu 13 czerwca obchodzone jest Święto Jednostki Wojskowej GROM, najbardziej rozpoznawalnej na świecie polskiej jednostki specjalnej, sformowanej 13 lipca 1990 roku pod nazwą Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego, dziedziczącej Decyzją Nr 119/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 sierpnia 1995 r. tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej (1940–1945). Jednostka...

Święto Żandarmerii Wojskowej 

0
13 czerwca przypada doroczne Święto Żandarmerii Wojskowej. Data jego obchodów nawiązuje do dwóch wydarzeń historycznych. Pierwszym z nich było powołanie 13 czerwca 1831 roku „Służby Polowej” Dywizjonu Karabinierów Konnych na mocy rozkazu wydanego przez gen. Tomasza Łubieńskiego. Z kolei w 1935 roku minister spraw wojskowych...

Święto Służby Ochrony Państwa

1
W dniu 12 czerwca w rocznicę utworzenia w 1924 roku Brygady Ochronnej, która chroniła prezydenta II Rzeczpospolitej, swoje święto obchodzi Służba Ochrony Państwa. Czym zajmuje się Służba Ochrony Państwa? W ramach swoich zadań SOP zapewnia bezpieczeństwo Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, wiceprezesowi Rady Ministrów,...