17.9 C
Warszawa
poniedziałek, 14 lipca, 2025
- Reklama -

Nowe uczelnie niepubliczne pod lupą CBA

W dniu 12 maja 2025 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na terenie woj. wielkopolskiego woj. podkarpackiego oraz woj. mazowieckiego zatrzymali 5 osób, w tym byłych rektorów prywatnych uczelni. Czynności mają związek z wielowątkowym śledztwem w sprawie nieprawidłowości na uczelniach wyższych, w tym przyjmowaniu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów związanych ze studiami.

Zatrzymanie byłych rektorów

Czynności realizowano na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz dzięki współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymali 4 mężczyzn i kobietę.

Wśród zatrzymanych są byli rektorzy uczelni wyższych: „Pedagogium” Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, właściciel prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych w Warszawie, a także dwaj pracownicy akademiccy. Funkcjonariusze przeszukali 13 lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz siedziby uczelni niepublicznych, m.in. w Warszawie, Stalowej Woli, Wołominie.

W działaniach na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego wzięło udział 45 funkcjonariuszy CBA i Straży Granicznej. Zabezpieczono obszerną dokumentację, nośniki pamięci oraz gotówkę. Czynności realizowano na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymani, działając w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, uczestniczyli w przestępczym procederze wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów potwierdzających odbycie i przebieg studiów I i II stopnia, obrony prac licencjackich i magisterskich, protokołów komisji egzaminu dyplomowego oraz studiów podyplomowych na Collegium Humanum, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

W zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 5 do 30 tys. zł, wystawiano fikcyjne dyplomy i zaświadczenia studentom i absolwentom tych uczelni. Zebrany materiał dowodowy wskazuje także, że doszło do podrabiania dokumentacji związanej z odbywaniem studiów w Wyższej Szkole Managerskiej w Legnicy dla ponad 1000 studentów z Ukrainy.

Zarzuty działania w zorganizowanej  grupie przestępczej

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Prokurator postawił im łącznie 30 zarzutów, w tym  m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której działalność polegała na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów oraz przyjmowaniu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów związanych ze studiami, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Przeczytaj także: Program „Willa plus”pod lupą >>

Podejrzani zostali przesłuchani, następnie prokurator wobec trzech osób skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł., dozór Policji, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, a także zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. 

Zespół Prasowy CBA

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Konferencja InSec 2025

0
W dniu 9 października 2025 roku w hotelu Novotel Warszawa Airport odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie granic, bezpieczeństwu wewnętrznemu oraz wyposażeniu służb mundurowych –XXVII Konferencja i Wystawa Bezpieczeństwa Granic - InSec 2025. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem medialnym Security OPS. InSec powraca!  Tegoroczna edycja InSec 2025 to jednodniowa Konferencja wraz...

Start operacji Bezpieczny Zachód i rozszerzenie operacji Bezpieczne Podlasie

0
W dniu 7 lipca 2025 r. Siły Zbrojne RP rozpoczęły nową operację wsparcia Straży Granicznej na zachodnim odcinku granicy państwowej oraz rozszerzają o kolejne zgrupowanie zadaniowe trwającą na wschodniej granicy kraju operację pk. Bezpieczne Podlasie. Operacja Bezpieczny Zachód Operacja pk. Bezpieczny Zachód, ma na celu wsparcie Straży...

W Polsce powstał nowy instytut AI

0
Instytut informatyczny Sieci Badawczej Łukasiewicz: Łukasiewicz-EMAG został przekształcony w Łukasiewicz-AI. Wraz ze zmianą nazwy katowicki ośrodek badawczy planuje też rozwój, m.in. otwarcie centrum mocy obliczeniowej oraz powołanie Krajowego Centrum Zaufanej AI i programu "AI for All". Czym zajmie się Łukasiewicz AI? Łukasiewicz - Instytut Sztucznej Inteligencji...

Warsztaty „Crypto Workshop”

0
W dniach 24 – 25 czerwca 2025 roku w siedzibie DKWOC w Legionowie odbyły się warsztaty „Crypto Workshop”. Celem inicjatywy jest wzmacnianie bezpieczeństwa Unii Europejskiej w wielu wymiarach, między innymi: militarnym, wewnętrznym, ekonomicznym, energetycznym oraz informacyjnym. Współpraca na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego W wydarzeniu uczestniczyło ponad 50...

Święto DKWOC!

0
W dniu 3 lipca swoje święto obchodzi Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Głównym zadaniem DKWOC jest prowadzenie działań w cyberprzestrzeni w trzech wymiarach: defensywnym, rozpoznawczym i ofensywnym. Jakie zadania wykonuje DKWOC? Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to nowy specjalistyczny komponent sił zbrojnych odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w kolejnej  domenie operacyjnej jaką jest,...