11.1 C
Warszawa
piątek, 9 maja, 2025
- Reklama -

Komendant Główny Policji spotkał się z polskimi funkcjonariuszami w Europolu

Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń spotkał się ze społecznością polską, w tym z przedstawicielami Polskiego Biura Łącznikowego przy Europolu (PBŁ) reprezentującymi m.in. Policję, Straż Graniczną i Krajową Administrację Skarbową Ministerstwa Finansów.

W spotkaniu obecni byli także funkcjonariusze polskich organów ścigania oddelegowani do Europolu oraz emerytowani funkcjonariusze zatrudnieni w tej instytucji jako analitycy i specjaliści. W trakcie rozmowy poruszono wątki m.in. bieżącej współpracy i zadań realizowanych przez polską społeczność.

Polacy w Europolu

W polskim Biurze Łącznikowym przy Europolu pełni służbę obecnie 9 oficerów łącznikowych, w tym 6 funkcjonariuszy Policji, ale również funkcjonariusze innych polskich organów ścigania, w tym Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej Ministerstwa Finansów.

Jednym z oficerów łącznikowych jest asp. szt. Łukasz Matysiak, funkcjonariusz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, który jednocześnie jest członkiem grupy zadaniowej J-CAT.

Wspólna Grupa Zadaniowa ds. Cyberprzestępczości J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce)  została powołana w 2014 r. przy Europejskim Centrum ds. Cyberprzestępczości EC3, które funkcjonuje w ramach Europolu. Grupa została powołana w celu wsparcia zwalczania cyberprzestępczości na terenie Unii Europejskiej, a także poza jej granicami.

Reprezentowana jest przez Oficerów Łącznikowych ds. cyberprzestępczości 11 Państw Członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Rumunia, Polska, Szwecja, Dania i Hiszpania) oraz 7 państw spoza UE (Australia, Kanada, Kolumbia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone Ameryki – reprezentowane przez 4 służby).

Celem Grupy jest rozwijanie współpracy operacyjnej w obszarze zwalczania cyberprzestępczości, m.in. poprzez selekcję i priorytetyzację spraw operacyjnych, a następnie ich wspólną realizację. Obszar zainteresowania J-CAT obejmuje cyberprzestępstwa, przestępstwa finansowe z wykorzystaniem środków elektronicznych, a także przestępstwa związane z rozpowszechnianiem on-line treści pornograficznych z udziałem dzieci w tym w Darknecie.

Przeczytaj także: Trwają prace nad włączeniem dronów w system ochrony ludności >>

Ponadto, na podstawie kontraktów, w Europolu zatrudnionych jest łącznie 12 funkcjonariuszy. Funkcjonariusze polskich organów ścigania oddelegowani do Europolu oraz emerytowani funkcjonariusze zatrudnieni w Europolu, zajmują się analizą zagrożeń i trendów w przestępczości oraz wspierają międzynarodowe śledztwa w ramach mandatu Europolu.

Śledztwa te dotyczą w szczególności przestępczości narkotykowej, fałszowania obcych walut (w tym euro) i podrabiania dokumentów, przestępstw o charakterze pedofilskim, nielegalnej migracji i handlu ludźmi oraz zbrodni wojennych.

W dobie współczesnych zagrożeń i transgranicznego charakteru przestępczości, funkcjonariusze i pracownicy realizujący zadania w ramach Europolu, odgrywają kluczową rolę we współpracy pomiędzy partnerami zagranicznymi, co skutecznie przyczynia się do zwalczania przestępczości międzynarodowej.

Źródło: CBZC

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Trwają ćwiczenia Locked Shields 2025

0
W dniach 6–9 maja 2025 r. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) organizuje w Estonii największe na świecie ćwiczenie typu "live-fire" w dziedzinie cyberobrony – Locked Shields 2025. To już piętnasta edycja tego prestiżowego wydarzenia, które skupia elitę ekspertów z sektora wojskowego,...

MON poszukuje dostawców nowatorskich rozwiązań w dziedzinie infrastruktury oraz inżynierii!

0
Dostawcy maszyn do kopania transzei, producenci dronów do minowania zdalnego, systemów rozpoznania akustycznego, mostów oraz prefabrykatów żelbetowych mogą ubiegać się o zamówienia w jednostkach resortu obrony. Wsparcie budowy Tarczy Wschód Od początku bieżącego roku Departament Innowacji MON zbiera propozycje nowatorskich rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane przy...

Wdrożenie systemu ERP SAP w WAT

0
Sukcesem zakończył się pierwszy etap wdrożenia systemu ERP SAP w Wojskowej Akademii Technicznej. System wdrożono w rekordowym czasie 9 miesięcy. Objął on kluczowe obszary działalności WAT – finanse, logistykę, HR i controlling – gwarantując nowoczesne, bezpieczne i skalowalne zarządzanie procesami w uczelni. Cyfrowa transformacja uczelni W...

Forum Projektów Systemów Niskoprądowych 2025 – spotkanie liderów branży zabezpieczeń już za kilka dni na Mazurach!

0
W dniach 9–10 maja 2025 roku w malowniczej scenerii Mazur odbędzie się 5. edycja Forum Projektów Systemów Niskoprądowych - prestiżowe wydarzenie organizowane przez Global Security Partner, które na stałe wpisało się w kalendarz profesjonalistów branży zabezpieczeń. Gospodarzem tegorocznego forum będzie Hotel Robert’s Port Lake...

Bezpieczeństwo przyszłości na Warsaw Security Expo

Targi Security Expo
0
Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, kontroli dostępu, systemów monitoringu, ochrony fizycznej oraz zarządzania ryzykiem - wszystko to zobaczysz w jednym miejscu podczas Warsaw Security Expo 2025. To właśnie tu, od 9 do 11 grudnia, specjaliści ds. bezpieczeństwa z Polski i Europy będą mogli odkryć, co...