8.7 C
Warszawa
piątek, 9 maja, 2025
- Reklama -

Premier i ministrowie MON oraz MSWiA na polsko-białoruskiej granicy

Premier Donald Tusk wizytował polsko-białoruską granicę na Podlasiu. Szefowi rządu towarzyszył Wicepremier – Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak i Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan.

Więcej funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy

Wizyta rozpoczęła się od odprawy z szefami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w Placówce Straży Granicznej w Krynkach. Uczestniczył w niej także Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Sławomir Klekotka. Następnie delegacja udała się na granicę państwową z Białorusią, gdzie Komendant Główny SG zaprezentował szefowi rządu zmodernizowane zabezpieczenia granicy.

Komendant Główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan wskazał, że trwa budowa kolejnych elementów zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią, w tym bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug w województwie lubelskim. Jak zaznaczył, jeszcze w tym roku ma powstać droga wzdłuż bariery fizycznej, posadowionych zostanie także pięć wież obserwacyjnych na terenach rzecznych w województwie podlaskim, które będą wspierały ochronę granicy państwowej.

– Od stycznia tego roku rozpoczęliśmy też nabór do nowego rodzaju służby, służby kontraktowej. Każda osoba, która spełni określone wymagania, będzie mogła przystąpić do pełnienia służby na odcinku Podlaskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Przypuszczamy, że skuteczne działania w odniesieniu do wykorzystywania bariery fizycznej, elektronicznej i przy zaangażowaniu funkcjonariuszy służby zawodowej i kontraktowej będą przynosiły coraz bardziej wymierne efekty w zakresie stuprocentowej skuteczności ochrony granicy państwowej – powiedział szef Straży Granicznej.

Na zakończenie podziękował osobom zaangażowanym w prace związane z modernizacją bariery, wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej w całym kraju, a także żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom Policji za ich wsparcie w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej.

Inwestycje w szczelną granicę

Nowa bariera elektroniczna na rzekach Świsłocz i Istoczanka obejmuje odcinek około 47 km. Ustawiono około 500 słupów kamerowych i ponad 1300 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowano specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów.

W ramach budowy zapory elektronicznej rozbudowano funkcjonujące już w Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Centrum Nadzoru, powstały 3 dodatkowe stanowiska końcowe w placówkach Straży Granicznej. Dzięki temu całodobowym monitoringiem objęte zostały obszary rzeczne w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej, a funkcjonariusze otrzymali narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające ciągłą obserwację pasa drogi granicznej. Realizacja inwestycji o wartości ponad 85 mln zł trwała około 11 miesięcy i obejmowała projektowanie, dostawę oraz instalację i kalibrację wszystkich elementów systemu, a także szkolenie funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Przeczytaj także: Kolejne karabinki GROT trafią do Straży Granicznej >>

Zmodernizowana została również bariera elektroniczna wzdłuż istniejącej zapory technicznej w województwie podlaskim. Na odcinku 206 km zainstalowano m.in. dodatkową linię kamer do obserwacji zewnętrznej strony ogrodzenia i lampy typu LED do oświetlania drogi technicznej. Powstały dodatkowe punkty kamerowe do zabezpieczenia przepustów wodnych, zastosowano także mechanizm wykorzystujący sztuczną inteligencję do klasyfikacji alarmów ze światłowodowych kabli detekcyjnych. Prace o wartości ponad 125 mln zł przeprowadziła firma Telbud S.A.

Dzięki obu inwestycjom odcinek polsko-białoruskiej granicy ochraniany przez Podlaski Oddział Straży Granicznej w całości jest już objęty nowoczesnym całodobowym monitoringiem. Celem wykorzystanych rozwiązań jest maksymalne uszczelnienie granicy i zapewnienie bezpieczeństwa zarówno Polsce, jak i całej Unii Europejskiej.

Źródło: Straż Graniczna

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Trwają ćwiczenia Locked Shields 2025

0
W dniach 6–9 maja 2025 r. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) organizuje w Estonii największe na świecie ćwiczenie typu "live-fire" w dziedzinie cyberobrony – Locked Shields 2025. To już piętnasta edycja tego prestiżowego wydarzenia, które skupia elitę ekspertów z sektora wojskowego,...

MON poszukuje dostawców nowatorskich rozwiązań w dziedzinie infrastruktury oraz inżynierii!

0
Dostawcy maszyn do kopania transzei, producenci dronów do minowania zdalnego, systemów rozpoznania akustycznego, mostów oraz prefabrykatów żelbetowych mogą ubiegać się o zamówienia w jednostkach resortu obrony. Wsparcie budowy Tarczy Wschód Od początku bieżącego roku Departament Innowacji MON zbiera propozycje nowatorskich rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane przy...

Wdrożenie systemu ERP SAP w WAT

0
Sukcesem zakończył się pierwszy etap wdrożenia systemu ERP SAP w Wojskowej Akademii Technicznej. System wdrożono w rekordowym czasie 9 miesięcy. Objął on kluczowe obszary działalności WAT – finanse, logistykę, HR i controlling – gwarantując nowoczesne, bezpieczne i skalowalne zarządzanie procesami w uczelni. Cyfrowa transformacja uczelni W...

Forum Projektów Systemów Niskoprądowych 2025 – spotkanie liderów branży zabezpieczeń już za kilka dni na Mazurach!

0
W dniach 9–10 maja 2025 roku w malowniczej scenerii Mazur odbędzie się 5. edycja Forum Projektów Systemów Niskoprądowych - prestiżowe wydarzenie organizowane przez Global Security Partner, które na stałe wpisało się w kalendarz profesjonalistów branży zabezpieczeń. Gospodarzem tegorocznego forum będzie Hotel Robert’s Port Lake...

Bezpieczeństwo przyszłości na Warsaw Security Expo

Targi Security Expo
0
Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, kontroli dostępu, systemów monitoringu, ochrony fizycznej oraz zarządzania ryzykiem - wszystko to zobaczysz w jednym miejscu podczas Warsaw Security Expo 2025. To właśnie tu, od 9 do 11 grudnia, specjaliści ds. bezpieczeństwa z Polski i Europy będą mogli odkryć, co...