24.3 C
Warszawa
piątek, 2 maja, 2025
- Reklama -

Cyberatak na szpital MSWiA w Krakowie

W dniu 8 marca 2025 roku szpital MSWiA w Krakowie padł ofiarą cyberataku. Dzięki szybkiej reakcji służb, w tym Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia, placówka została zabezpieczona, a życie pacjentów nie jest zagrożone.

Hakerzy chcieli zaszyfrować dane

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w specjalnym komunikacie opublikowanym na Platofmie X poinformował, że celem hakerów było zaszyfrowanie infrastruktury szpitala poprzez atak ransomware.

Potwierdził do dyrektor szpitala Michał Zabojszcz, który na konferencji prasowej ujawnił, że po ataku otrzymał od napastników żądanie kontaktu w celu przekazania dalszych informacji. Sprawą zajęła się jednak policja. Według szefa placówki nie ustalono jeszcze, czy doszło do wycieku danych.

Szpital działa normalnie

Przeprowadzony przez hakerów atak spowodował zakłócenia w działaniu systemów komputerowych szpitala, które są kluczowe dla lekarzy i administracji. W wyniku ataku szpital musiał czasowo wstrzymać przyjmowanie pacjentów i przejść na funkcjonowanie w trybie papierowym. 

Dyrekcja szpitala uspokaja, że pomimo ataku placówka jest w stanie wykonywać zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne i wszystkie inne. Blok operacyjny i procedury zabiegowe działają normalnie. Nie działa jedynie system EDM, w którym odnotowane są m.in. przyjęcie pacjenta do szpitala, dane osobowe, wyniki badań, niektóre zapisywane leki. Naprawa systemów IT ma zająć jeszcze kilka godzin.

Placówka ograniczyła przyjęcia w trybie ostrym, a pacjenci przywożeniu przez karetki byli przekierowywani do trzech najbliższych szpitali. Pacjenci, którzy zgłaszali się samodzielnie byli zaopatrywani na miejscu. Obecnie w krakowskim szpitalu przebywa około 100 pacjentów.

Czym jest ransomware?

Ransomware to forma złośliwego oprogramowania, która blokuje użytkownika z jego plików lub urządzenia, a następnie żąda zapłaty za przywrócenie dostępu. Atakujący ransomware uderzają w firmy, organizacje oraz indywidualnych użytkowników.

Przeczytaj także: Atak hakerski na EuroCert >>

Najwcześniejsze wersje ransomware powstały pod koniec lat 80., a płatność miała być przesyłana pocztą tradycyjną. Dzisiaj autorzy ransomware wymagają, by płatność była dokonywana za pomocą kryptowalut lub kart kredytowych, a atakujący celują we wszelkiego rodzaju osoby, firmy i organizacje. Niektórzy autorzy ransomware sprzedają swoją usługę innym cyberprzestępcom, co jest znane jako Ransomware-as-a-Service lub RaaS.

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Bezpieczeństwo przyszłości na Warsaw Security Expo

Targi Security Expo
0
Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, kontroli dostępu, systemów monitoringu, ochrony fizycznej oraz zarządzania ryzykiem - wszystko to zobaczysz w jednym miejscu podczas Warsaw Security Expo 2025. To właśnie tu, od 9 do 11 grudnia, specjaliści ds. bezpieczeństwa z Polski i Europy będą mogli odkryć, co...

Europol uruchamia Operacyjną Grupę Zadaniową

0
Europol uruchomił nową Operacyjną Grupę Zadaniową (OTF GRIMM), aby zająć się rosnącym trendem przemocy jako usługi i rekrutacją młodych sprawców do poważnej i zorganizowanej przestępczości. Przemoc jako usługa Wykorzystywanie młodych przestępców do popełniania przestępstw stało się szybko rozwijającą się taktyką stosowaną przez zorganizowaną przestępczość. Tendencja ta...

Projekty WAT w II etapie konkursu MON

0
Trwa V edycja Konkursu o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej za realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Lądowego lub Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Do drugiego etapu konkursu zostało zakwalifikowanych aż 13 projektów opracowanych w Wojskowej Akademii Technicznej. Do zdobycia jest nawet 50...

CBZC przerwało proceder oszustw na blika

0
Policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy współpracy z policjantami z KPP w Hajnówce, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się dokonywaniem przestępstw finansowych. Finał wielomiesięcznego śledztwa Białostoccy funkcjonariusze w trakcie wielomiesięcznego postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Hajnówce i przeanalizowaniu znacznej ilości zgromadzonych danych, ujawnili...

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na granicy polsko-białoruskiej

0
W dniu 19 kwietnia 2025 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkał się z funkcjonariuszami i żołnierzami, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. W spotkaniu uczetniczyli także Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg....