8.7 C
Warszawa
piątek, 9 maja, 2025
- Reklama -

Nowy szef CBA

W dniu 20 lutego 2025 roku Szef CBA Pani Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak za pośrednictwem Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Tomasza Siemoniaka na ręce Premiera Donalda Tuska złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska. Nowym szefem CBA został Tomasz Strzelczyk.

Kim jest nowy szef CBA?

W latach 1992–2015 Tomasz Strzelczyk pełnił służbę w Policji, m.in. w wydziałach zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz narkotykowej. Wykonywał również zadania z obszaru techniki operacyjnej. Służbę w tej formacji zakończył w stopniu młodszego inspektora na stanowisku Naczelnika wydziału Centralnego Biura Śledczego.

W latach 2015–2020 był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w dwóch jednostkach organizacyjnych – w Delegaturze CBA w Warszawie, gdzie sprawował funkcję Naczelnika w Wydziale Operacyjno-Śledczym oraz w Delegaturze CBA w Bydgoszczy. Od stycznia 2024 roku pełnił funkcję zastępcy szefa CBA.

Tomasz Strzelczyk uczestniczył w wielu szkoleniach, m.in. z zakresu postępowań karnych, skarbowych dotyczących uszczupleń podatkowych w podatku od towarów i usług; zwalczania przestępstw na rynku kapitałowym, w obrocie giełdowym; manipulacji na instrumentach finansowych, czy z obszaru ostrzeżeń publicznych i innych instrumentów informacyjnych KNF w zakresie zagrożeń na rynku finansowym. Za osiągnięcia zawodowe był wielokrotnie odznaczany – m.in. Brązowym oraz Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę.

Jakie zadania wykonuje CBA?

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) jest służbą specjalną powołaną do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Do zadań CBA w zakresie właściwości Biura (zwalczanie korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczanie działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa) należy przede wszystkim rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw (wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o CBA) oraz ściganie ich sprawców.

Przeczytaj także: Program „Willa plus”pod lupą >>

W skład CBA wchodzą 23 jednostki organizacyjne. Biuro zatrudnia ponad 1300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy są wysokiej klasy profesjonalistami w dziedzinach związanych z realizacją zadań służby.

Są to specjaliści z zakresu pracy operacyjnej, czynności dochodzeniowo-śledczych, analiz, czynności kontrolnych, bezpośrednich działań ochronnych, bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, ochrony informacji niejawnych i danych osobowych, obsługi prawnej, logistyki i finansów, audytu i bezpieczeństwa wewnętrznego, współpracy międzynarodowej oraz zabezpieczenia i szkolenia kadr.

Źródło: CBA

Artykuły powiązane

- Reklama -
- Reklama -
[FM_form id="1"]

Aktualności

Trwają ćwiczenia Locked Shields 2025

0
W dniach 6–9 maja 2025 r. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) organizuje w Estonii największe na świecie ćwiczenie typu "live-fire" w dziedzinie cyberobrony – Locked Shields 2025. To już piętnasta edycja tego prestiżowego wydarzenia, które skupia elitę ekspertów z sektora wojskowego,...

MON poszukuje dostawców nowatorskich rozwiązań w dziedzinie infrastruktury oraz inżynierii!

0
Dostawcy maszyn do kopania transzei, producenci dronów do minowania zdalnego, systemów rozpoznania akustycznego, mostów oraz prefabrykatów żelbetowych mogą ubiegać się o zamówienia w jednostkach resortu obrony. Wsparcie budowy Tarczy Wschód Od początku bieżącego roku Departament Innowacji MON zbiera propozycje nowatorskich rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane przy...

Wdrożenie systemu ERP SAP w WAT

0
Sukcesem zakończył się pierwszy etap wdrożenia systemu ERP SAP w Wojskowej Akademii Technicznej. System wdrożono w rekordowym czasie 9 miesięcy. Objął on kluczowe obszary działalności WAT – finanse, logistykę, HR i controlling – gwarantując nowoczesne, bezpieczne i skalowalne zarządzanie procesami w uczelni. Cyfrowa transformacja uczelni W...

Forum Projektów Systemów Niskoprądowych 2025 – spotkanie liderów branży zabezpieczeń już za kilka dni na Mazurach!

0
W dniach 9–10 maja 2025 roku w malowniczej scenerii Mazur odbędzie się 5. edycja Forum Projektów Systemów Niskoprądowych - prestiżowe wydarzenie organizowane przez Global Security Partner, które na stałe wpisało się w kalendarz profesjonalistów branży zabezpieczeń. Gospodarzem tegorocznego forum będzie Hotel Robert’s Port Lake...

Bezpieczeństwo przyszłości na Warsaw Security Expo

Targi Security Expo
0
Rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, kontroli dostępu, systemów monitoringu, ochrony fizycznej oraz zarządzania ryzykiem - wszystko to zobaczysz w jednym miejscu podczas Warsaw Security Expo 2025. To właśnie tu, od 9 do 11 grudnia, specjaliści ds. bezpieczeństwa z Polski i Europy będą mogli odkryć, co...